Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Miner Hash Fiyatı Tüm Zamanların En Düşük Seviyesine Düştü

Bitcoin Miner Hash Fiyatı Tüm Zamanların En Düşük Seviyesine Düştü

Veriler, Bitcoin madenci hash fiyatının Exahash başına günlük 58.3 bin dolara düştüğünü gösteriyor ki bu, ölçüm için tüm zamanların en düşük seviyesi.

Bitcoin Miner Hash Fiyatı Son Zamanlarda Düşüş Eğilimini Sürdürdü

Zincir üstü piyasa istihbarat firmasından alınan verilere göre cam düğümmadenciler bu düşüşte aşırı baskı altında kaldı.

“Miner hash fiyatı”, günlük madenci gelirlerinin madencilik hashrate’ine oranı alınarak değeri hesaplanan bir göstergedir.

Burada “madencilik hashrate”, şu anda BTC ağına bağlı toplam bilgi işlem gücü miktarını ifade eder ve değeri saniye başına Exahash (EH/s) cinsinden ölçülür.

Hash fiyatının bize söylediği şey, madencilerin her gün bu bilgi işlem gücünün her bir birimi başına ürettiği gelirdir.

Şimdi, bu Bitcoin göstergesindeki eğilimi tüm kripto tarihi boyunca gösteren bir grafik:

Bitcoin Madenci Hash Fiyatı

Looks like the value of the metric has been going down | Source: Glassnode

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin madenci hash fiyatı, kriptonun yaratılmasından bu yana genel olarak sürekli bir düşüş eğilimi içindedir.

Bunun arkasındaki sebep ise “madencilik zorluğu” kavramında yatmaktadır. Bu, zincir doğrulayıcıların yalnızca sabit, ağ amaçlı bir oranda madencilik yapmasını sağlayan BTC blok zincirinin bir özelliğidir.

Karma oranı her yükseldiğinde, madenciler ekstra hesaplama gücü sayesinde blokları daha hızlı üretebiliyor. Ancak ağ bunu istemediği için zorluğu artırır ve madencileri gereken hıza kadar yavaşlatır.

Bu, daha yüksek hashrate rağmen, madencilerin günde yalnızca aynı miktarda blok ödülü çıkarabildikleri ve dolayısıyla hash fiyatının düştüğü anlamına gelir.

Burada, her 4 yılda bir gerçekleşen ve blok ödüllerini yarıya indiren halvingler gibi başka faktörler de rol oynuyor.

Ve açıkçası, madencilerin USD cinsinden ne kadar gelir elde ettiğini değiştiren Bitcoin fiyatı var. Boğa koşuları sırasında madenci hash fiyatı (geçici olarak) düşüş trendini kırar ve BTC’nin bu tür dönemlerde gözlemlediği büyük sıçramalar nedeniyle bir miktar yükseliş gözlemler.

Son aylar, fiyat sürekli düşerken hashrate hızla yükseldiği ve hash fiyatının keskin bir şekilde düşmesine yol açtığı için madencilere karşı pek nazik olmadı.

En son düşüşün ardından, Bitcoin madenci hash fiyatı, Exahash başına günlük 58,3 bin dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini belirledi.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %1 artışla 16.6 bin dolar civarında dalgalanıyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC price action remains stale | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Brian Wangenheim on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular