Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Madenciliği Güneş Enerjisini Ölçeklendirmeye Yardımcı Olabilir, Rapor Açıklıyor

Bitcoin Madenciliği Güneş Enerjisini Ölçeklendirmeye Yardımcı Olabilir, Rapor Açıklıyor

Bir rapor, Bitcoin madenciliğini güneş depolama sistemlerine entegre etmenin şebekelerin ölçeklenebilirliğini ve güvenilirliğini nasıl artırabileceğini ortaya koydu.

Bitcoin Madenciliğinin Özellikleri, Güneş Enerjisi Sistemleriyle Uyumlu Olduğu Anlamına Geliyor

Enerjinin doğasından ve mevcut depolama teknolojisinin durumundan kaynaklanan, güneşe dayalı sistemlerle gelen birçok zorluk vardır. Güneş enerjisi hava ve diğer nedenlerden dolayı dalgalanma gösterebileceğinden, güvenilir bir çıktı elde etmek için depolama gereklidir. Ancak, büyük ölçekli depolama çok pahalı olabilir.

Bu, aynı zamanda kârlılığı da kaybetmeden güneş enerjisinin büyük sistemlere ölçeklendirilmesini zorlaştırabilir. Ayrıca, bir bölgenin enerji taleplerinin bazen çılgınca dalgalanabilmesi sorunu vardır, bu nedenle tesis kolayca depolanamayan büyük miktarlarda fazla enerji üretebilir.

Ark Invest tarafından yayınlanan bir raporun önerdiği gibi, bir çözüm Bitcoin madenciliği olabilir. Bir BTC madencisi, bir güneş sistemine dahil edilirse, ortaya çıkan fazla enerjiyi kolayca emebilir ve daha sonra maliyetleri karşılamak ve hatta kar etmek için satılabilecek BTC jetonları üretebilir.

Bu sayede üretilen fazla enerji boşa gitmemiş olur. Rapora göre, BTC madencisi olan bir güneş enerjisi sistemi, herhangi bir karlılık kaybı olmadan son kullanıcı talebinin %99’dan fazlasını karşılamaya yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tablo, bir güneş enerjisi kurulumu için pil boyutunun BTC madenciliği yardımıyla maliyetler hala aynı kalırken nasıl ölçeklendirilebileceğini göstermektedir:

Solar ile Bitcoin Madenciliği

The percent of end-user electricity demand that can be met with each size of the battery | Source: Ark's Big Ideas 2023

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin madenciliği kullanılmadan, güneş enerjisi kurulumunun pil boyutu, Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti (LCOE) de yükselmeden önce yalnızca küçük bir miktar artırılabilir. Buradaki LCOE, tesisin ömrü boyunca ortalama enerji üretimi maliyetinin bir ölçüsüdür.

Bununla birlikte, sisteme bir BTC madencisi entegre edilirse, ölçeklenebilirlik önemli ölçüde artar. Tablodan, güneş pilinin boyutunun bu kurulum altında 4,6 kat artırılabileceği ve LCOE’nin hala kalacağı açıktır.

Bu kurulum ayrıca son kullanıcı talebinin %99’undan fazlasını güvenilir bir şekilde karşılayabilir. Bununla karşılaştırıldığında, BTC olmayan madenci sistemi, karlılık düşmeden önce talebin yalnızca maksimum %40’ını karşılayabilirdi.

Bitcoin madenciliğinin bu amaca uygun olmasının nedeni, birkaç benzersiz özelliğinde yatmaktadır: modülerlik, esneklik ve taşınabilirlik. Bitcoin madencilik çiftlikleri, her biri diğerlerinden bağımsız çalışan yüzlerce madencilik teçhizatından oluşur. Bu, herhangi birinin geri kalanını etkilemeden kapatılabileceği anlamına gelir.

Bu kuleler ayrıca küçük boyutları ve kompakt yapıları nedeniyle kolayca taşınabilir. Ve son olarak, gerekirse, bu makinelerin enerji girdisi de küçük artışlarla artırılabilir veya azaltılabilir. Bu, üretilen fazla enerji miktarı ne olursa olsun, bu makinelerin onu kolayca emebileceği anlamına gelir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %3 artışla 23.900$ civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Looks like BTC has seen some rise in the past day | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Dmitry Demidko’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Ark Invest

RELATED ARTICLES

Most Popular