Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Madencileri Şimdi 2015'ten Beri En Karanlık Durumla Karşı Karşıya

Bitcoin Madencileri Şimdi 2015’ten Beri En Karanlık Durumla Karşı Karşıya

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olarak kabul edilen Bitcoin, Kasım ayından geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde daha düşük ticaret fiyatlarıyla çıkacak.

10 Kasım 2021’de BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (ATH) 69.044 $’a ulaştığı hatırlanabilir.

Ne yazık ki, kripto varlığı zaten bu değerin %76’sını kaybetti çünkü göre sadece 16.582 dolardan el değiştiriyor. Coingecko bu yazının yazıldığı sırada. Yılbaşından bu yana ilk dijital para, geçen yılki etkileyici performansına yakın olmadığı için %71,3 düştü.

Bitcoin’in mücadeleleri son zamanlarda FTX kripto değişim platformunun patlaması bu, genel değerleme açısından tüm kripto pazarını neredeyse 200 milyar doları sildi.

Bu çizgide, Bitcoin madencileri, endüstrinin canlandığı anda karşılaşmaya başladığı sürekli sorunlarla uğraşmaya devam ederken daha büyük bir baskı hissediyorlar.

Bitcoin Madencileri Tarafından Büyük Tasfiyeler

Nicel varlık yönetimi şirketi Capriole Fund’ın kurucusu Charles Edwards yakın zamanda kayıt edilmiş Bitcoin madencilerinin bu ay şaşırtıcı bir şekilde %400 oranında artan agresif satışlarını gözlemlediğini söyledi.

Image: The European Business Review

Bu noktada, madenciler üç şeyle uğraşıyor: çok yıllık zorluklar en değerli kripto para birimi olan Bitcoin’i üretmek için çektikleri çileyi gerçekleştirirken, mevcut ve talihsiz durumlarına yol açıyor.

Birincisi, hash oranları zirve seviyelerine yaklaştığında madencilerin bir sonraki blokta madencilik yapmasının zorlaşması.

İkinci endişe, bugüne kadar çoğu zaman son derece yüksek kalan ve bu işle uğraşan şirketler için kar marjlarını düşüren enerji maliyetleridir.

Aslında, Avustralyalı bir şirket olan Iris Energy, 108 milyon dolarlık açık bir borçla kaldıktan sonra Bitcoin madenciliği donanımının çalışmasını durdurmak zorunda kaldı.

Son olarak, BTC’nin mevcut fiyatı. Daha önce de belirtildiği gibi, hala hakim olan ayı piyasasının etkilerini hissediyor ve şu an itibariyle 17.000 $ işaretini aşmak için bile mücadele ediyor.

Hash Oranları Zorluklara Rağmen Yükseliyor

Bitcoin madencileri şu anda zor durumda olsalar da, performansları küresel olarak etkileyici olmaya devam ediyor. hash oranı yukarı çıkmaya devam ediyor.

Blockchain.com’a göre ağ, 261 EH/s’lik bir hash oranı kaydediyor (saniyede exahashes). 2 Kasım’da, FTX draması başlamadan hemen önce, Bitcoin madenciliği hash oranı 273 EH/s ile zirve yaptı.

Bu, Çin’in geçen yıl kendi topraklarında faaliyet gösteren BTC madencilerine karşı önlem alması ve onların göç etmesine ve diğer iş dostu ülkelere taşınmasına neden olduktan sonra bile oldu.

Crypto total market cap at $788 billion on the daily chart | Featured image from Coin Edition, Chart: TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular