Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Hashrate Kasım Sonundan Bu Yana %11 Arttı, Yeni ATH'ye Ulaşabilir mi?

Bitcoin Hashrate Kasım Sonundan Bu Yana %11 Arttı, Yeni ATH’ye Ulaşabilir mi?

Veriler, Bitcoin madenciliği karma oranının Kasım sonundaki düşük seviyelerden bu yana %11 arttığını gösteriyor; Metrik bunu devam ettirebilir ve tüm zamanların en yüksek seviyesini belirleyebilir mi?

Bitcoin Madenciliği Hash Oranı Artmaya Devam Ediyor, ATH’ye Yaklaşıyor

“Madencilik hash oranı”, şu anda Bitcoin blok zincirine bağlı olan toplam bilgi işlem gücü miktarını ölçen bir göstergedir. Bu metrik bir artış gözlemlediğinde, madencilerin şu anda zinciri çekici bulduklarını göstererek ağda daha fazla makineyi çevrimiçi hale getirdikleri anlamına gelir. Öte yandan, bir düşüş, bazı madencilerin muhtemelen madeni parayı şu anda madencilik yapacak kadar karlı bulmadıkları için blok zincirinden ayrıldığını gösteriyor.

Şimdi, son altı aydaki 7 günlük ortalama Bitcoin madenciliği karma gücündeki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Madenciliği Hash Oranı

Looks like the metric's value has been rising in recent days | Source: Blockchain.com

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, 7 günlük ortalama Bitcoin hashrate, Kasım ayının başında saniyede 273 milyon terahash (TH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi, ancak ayın sonunda metrik, sadece 234 milyon TH/s’ye düştü. Ancak Aralık ayında, değeri yaklaşık 261 milyon TH/s’ye yükseldiğinden, gösterge yaklaşık %11’lik keskin bir toparlanma gördü.

Hashrate’deki bu kaymaların arkasındaki sebep, Bitcoin madenciliği zorluğu kavramında yatmaktadır. BTC ağının bir özelliği, madencilerin yeni bloklar üretme (veya daha basit bir ifadeyle yeni işlemleri gerçekleştirme) oranının çoğunlukla sabit kalmasıdır. Doğal olarak, hashrate’deki değişiklikler bu oranı blockchain standart değerinden saptırır, çünkü bir hashrate değişikliğinden sonra madenciler farklı miktarda kullanılabilir bilgi işlem gücüne sahiptir ve dolayısıyla farklı bir hızda madencilik yapar.

Bu tür sapmalara karşı koymak ve blok üretim oranını zincirin istenen sabitine geri getirmek için Bitcoin ağ protokolü, madencilerin BTC madenciliği yapmasını zorlaştıran veya kolaylaştıran (karma oranı değişikliğine bağlı olarak) “madencilik zorluğunu” değiştirir. Aşağıdaki tablo, zorluğun son zamanlarda nasıl değiştiğini göstermektedir.

Bitcoin Madenciliği Zorluğu

The indicator seems to have taken a large hit recently | Source: Blockchain.com

Grafikten, hashrate’in en yüksek seviyeleri ile aynı zamanda zorluğun da bir ATH oluşturduğu açıktır. Madencilik ödülleri çoğunlukla aynı kaldığından, bireysel madenciler için yüksek zorluk, hisselerinin küçülmesidir (şu anda daha büyük bir karma havuz arasında bölündüklerinden).

Madenciler zaten bu ayı piyasasında muazzam bir baskı altındaydı, bu yüzden zorluk patlaması, bazıları için madencilik yapmayı kârsız hale getirmeye yetti. Bu nedenle hashrate yükselişin ardından düştü; su altındaki madenciler makinelerini devre dışı bıraktı. Ancak hashrate aniden bu kadar büyük ölçüde düştüğü için ağ, zorluğu da azaltarak yanıt vermek zorunda kaldı.

Bu daha düşük zorlukla, madenciler daha yüksek marjlardan yararlandıkça Bitcoin hash oranı bir kez daha yükselmeye başladı. Metrik şimdi ATH’ye yaklaşıyor. Bununla birlikte, bir sonraki zorluk ayarlamasının yaklaşık 3 gün içinde gerçekleşeceği tahmin edildiğinden, göstergenin gerçekten başka bir yüksekliğe ulaşıp ulaşamayacağı belirsizdir, bu kesinlikle madenciliği tekrar çok daha zorlaştıracak ve böylece hashrate büyümesini sonuncusu ile aynı şekilde sınırlayacaktır. zorluk artışı yaptı.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC has already declined from the high | Source: BTCUSD on TradingView

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %1 düşerek 17.000 dolar civarında dalgalanıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular