Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Bloodbath: Sahipleri Geçen Yıl Toplamda 213 Milyar Dolarlık Zarar Gerçekleştirdi

Bitcoin Bloodbath: Sahipleri Geçen Yıl Toplamda 213 Milyar Dolarlık Zarar Gerçekleştirdi

Veriler, Bitcoin sahiplerinin geçen yıl toplam 213 milyar dolar tutarında kayıpla kilitlendiğini gösteriyor.

Bitcoin Yatırımcıları Bu Ayı Piyasasında 213 Milyar Dolarlık Zarar Gerçekleştirdi

Zincir üstü veri analitiği firmasından alınan verilere göre cam düğümgerçekleşen kayıplar, boğa piyasası kazançlarının %47’sinin artık gittiği anlamına geliyordu.

Bir yatırımcı herhangi bir sayıda madeni para tuttuğunda ve Bitcoin fiyatı, sahibinin söz konusu madeni paraları aldığı değerin altına düştüğünde, madeni paralar bir miktar gerçekleşmemiş kayıp biriktirir.

Yatırımcı bu paraları bu düşük fiyattan satar veya hareket ettirirse, taşınan kayıp “gerçekleşmiş” olur.

“Gerçekleşen kayıp”, BTC ağı boyunca sahipler tarafından kilitlenen bu tür kayıpların toplam miktarını ölçen bir göstergedir.

Doğal olarak, zıt metrik “gerçekleşen kâr” olarak adlandırılır ve bize yatırımcılar tarafından elde edilen kârları anlatır.

Şimdi, bu iki Bitcoin göstergesinin yıllık toplamlarının son birkaç yılda nasıl değiştiğini gösteren bir grafik:

Bitcoin Gerçekleşen Zarar ve Kar

There seems to have been a large amount of losses locked in during the past year | Source: Glassnode on Twitter

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 2020-21 Bitcoin boğa piyasası, yıllık yaklaşık 455 milyar dolarlık en yüksek kâr realizasyonunu gördü.

2021-22 ayı piyasası şu ana kadar 213 milyar dolarlık gerçekleşmiş bir kayıp gördü, bu şu anda metriğin değeri. Bu, son 365 gün içinde BTC sahiplerinin bu son derece yüksek miktarda kaybı kilitlediği anlamına gelir.

Glassnode, bu kayıpların, boğa piyasası sırasında gözlemlenen kazançların yaklaşık %47’lik nispi sermaye kaybı anlamına geldiğini belirtiyor.

Grafik ayrıca önceki döngü için bu değerleri vurgular. 2017-18 boğa piyasasında görülen en yüksek yıllık gerçekleşen kar toplamı yaklaşık 117 milyar doları bulmuş gibi görünüyor.

Ve 2018-19’un ilgili ayı piyasasında gözlemlenen kayıp gerçekleşme zirvesi yaklaşık 56 milyar dolar olarak ölçüldü. İlginç bir şekilde, hem mevcut döngüdeki hem de önceki döngüdeki en yüksek karlar ve kayıplar neredeyse aynı oranlara sahiptir.

Bu, mevcut döngüde boğa ve ayı arasında görülen sermaye kaybının, önceki döngünün dibe vurduğu zamankiyle aynı seviyede olduğu anlamına gelir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %1 düşerek 16.9 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay boyunca kripto para birimi %18 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Looks like the value of the crypto continues to move sideways around $16.9k | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Hans-Jurgen Mager on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular