Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin Ağı Ne Kadar Güç Tüketiyor? İşte Glassnode Tahminleri

Bitcoin Ağı Ne Kadar Güç Tüketiyor? İşte Glassnode Tahminleri

Burada, tüm madencilerin aynı madencilik makinelerini kullanması halinde, Bitcoin ağının güç tüketimiyle ilgili tahminleri ortaya çıkaran Glassnode’dan bazı veriler yer almaktadır.

Bitcoin Ağı En İyi Durum Senaryosu, En Kötü Durumdan 4,8 kat Daha Verimli Olabilir

Zincir üstü analitik firmasına göre cam düğüm, güç tahminleri BTC ağının mevcut hashrate’ine dayanmaktadır. “Maden hash oranı”, şu anda Bitcoin blok zincirine bağlı toplam bilgi işlem gücü miktarını ölçen bir göstergedir.

Gerçek dünyada, bu hashrate, her biri için farklı kar marjları ile sonuçlanan, başa çıkmak için farklı durumlara ve ortamlara sahip, dünyanın dört bir yanına dağılmış madenciler tarafından sağlanır. Her madencinin mevcut sermayesi de oldukça farklı olabilir, bu nedenle yalnızca en büyük şirketler tesislerini en yeni ve en verimli sondaj kulelerine yükseltmeyi karşılayabilir.

Tüm bu farklılıklar, madenciler arasında çok çeşitli madencilik teçhizatlarının kullanılacağı ve hatta aynı tesisteki makinelerin eski ve yeni modellerin bir karışımı olabileceği çok çeşitli bir ağla sonuçlanır. Bu, Bitcoin için gerçek bir güç tüketimi tahmini hesaplamayı açıkça oldukça zorlaştırıyor, bu nedenle Glassnode’un yaptığı, dört farklı madencilik teçhizatı için tek tip bir blok zinciri varsayarak ağın gücünü hesaplamak. Aşağıdaki grafik bu verileri göstermektedir.

Bitcoin AISC Küresel Güç Tüketimi

Looks like the worst-case scenario consumes nearly 24 GW in power | Source: Glassnode

Burada kullanılan dört makine, Antminer serisinden S9, S17, S19 Pro ve S19 XP Hyd’dir. 2017’de piyasaya sürülen S9, bunlar arasında en az verimli olan makinedir, bu nedenle Bitcoin ağı için güç tüketimi rakamı, hashrate’in tamamı yalnızca S9’dan geliyorsa yaklaşık 24 Gigawatt’lık (GW) bir üst sınır sağlar. Öte yandan, en iyi durum senaryosu (bu yıl piyasaya sürülen S19 XP Hyd) rakamı yaklaşık 5 GW olarak verecektir. Doğal olarak, bu sınırların her ikisi de tamamen teoriktir ve gerçek blok zincirini temsil etmesi pek olası değildir.

Gerçek güç tüketimi rakamı muhtemelen diğer iki makinenin (sırasıyla S17 ve S19 Pro) 7 GW ve 11 GW tahminlerine yakındır. Aslında, bu karma tabanlı rakamlar, tahmini gücü yaklaşık 10 GW olarak belirleyen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne yakındır.

Glassnode, farklı madencilik teçhizatları için bu tahminlerle, bu makinelerle ilgili verimlilik kazanımlarını da sergiledi. Ağın yalnızca S9’a sahip olmasıyla karşılaştırıldığında, S17 senaryosu 2,2 kat, S19 Pro ise 3,3 kat daha verimli olacaktır. En iyi kasa olan S19 XP Hyd yaklaşık 4,8 kat daha verimli.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %5 düşerek 16.800 dolar civarında dalgalanıyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

BTC continues to consolidate | Source: BTCUSD on TradingView
Unsplash.com’da Brian Wangenheim’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular