Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin 25.000 Doların Üzerine Atladı, Kâr İçin 2.7 Milyon Daha Fazla Para...

Bitcoin 25.000 Doların Üzerine Atladı, Kâr İçin 2.7 Milyon Daha Fazla Para Gönderdi

Zincir üstü veriler, Bitcoin’in 25.000 $ seviyesinin üzerine sıçramasının ardından yaklaşık 2,7 milyon koinin daha kar durumuna girdiğini gösteriyor.

Düzeltilmiş Bitcoin Arzının %65’i Artık Yeşilde

Zincir üstü analitik firmasının verilerine göre cam düğüm, ayarlanan arzın ek %20’si artık kâr elde ediyor. Buradaki ilgili gösterge “kardaki arz yüzdesi” dir. Adından da anlaşılacağı gibi, şu anda gerçekleşmemiş kazançları tutan toplam dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzdesini ölçer.

Metrik, en son hangi fiyata taşındığını kontrol etmek için dolaşımdaki her bir kripto paranın zincir içi geçmişini inceleyerek çalışır. Herhangi bir madeni para için bu önceki değer, en son Bitcoin fiyatından düşükse, o madeni para kârda arzın altında sayılır.

Bununla birlikte, bu göstergeyle ilgili bir sorun var ve söz konusu madeni paraları saklayan cüzdanlara artık erişilemediği için büyük miktarda atıl arzın kaybedilmesi.

Bu eski arz, en son bugünkü BTC değerine kıyasla çok düşük fiyatlara taşındı, bu nedenle teknik olarak büyük gerçekleşmemiş kâr tutuyor. Ancak bu madeni paralar kaybolduğundan, esasen dolaşımdaki arzın dışındadırlar ve bu nedenle mevcut piyasayı etkilememeleri gerekir.

Bu nedenle, karda arz göstergesi gerçek tabloya kıyasla giderek yanlış hale gelebilir. Bu sorunu azaltmak için Glassnode, orijinal göstergenin 7 yıldan eski tüm madeni paraların verilerini filtreleyen değiştirilmiş bir versiyonu olan “karda düzeltilmiş arz yüzdesi” metriğini geliştirdi.

Şimdi, bu Bitcoin göstergesinin değerinin geçen hafta nasıl değiştiğini gösteren bir grafik:

Kâr Olarak Bitcoin Arzı

Looks like the value of the metric has observed some rise in recent days | Source: Glassnode on Twitter

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, sadece birkaç gün önce fiyat 20.000 $ seviyesinde dalgalanırken, Bitcoin’in kârdaki arz yüzdesi %45 civarındaydı. Bu, 7 yaşından küçük arzın %45’inin o noktada bazı kazanımlar elde ettiği anlamına gelir.

O zamandan beri, BTC keskin bir yükseliş ivmesi yaşadı ve hatta mevcut 25.000 $ seviyesine geri çekilme görmeden önce kısa bir süre için 26.000 $ seviyesinin üzerine çıktı.

Bu hızlı büyümenin bir sonucu olarak, kârdaki düzeltilmiş arz da yaklaşık %65’e kadar büyük bir sıçrama gördü, bu da düzeltilmiş arzın %20’sinin veya 2,7 milyon madeni paranın şu anda kâr durumuna girdiği anlamına geliyor.

Bunun doğal bir sonucu, yatırımcıların düzeltilmiş arzın %20’sini 20.000$ ila 26.000$ aralığındaki fiyatlarla satın almasıdır.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %13 artışla 25.100 dolar civarında işlem görüyor.

The price of the asset seems to have seen some pullback since the high earlier today | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

RELATED ARTICLES

Most Popular