Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin, 2023'te İlk Kez 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Bitcoin, 2023’te İlk Kez 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Kripto para birimi kaybettiği bölgeyi yeniden ele geçirirken, Bitcoin tüm kısa ve orta zaman dilimlerinde yeşil görmeye devam ediyor. Bu yazı itibariyle, BTC fiyatı 24.000 $’lık önemli psikolojik işaretin üzerindeydi ve direnç seviyelerini kırmaya devam etmeye hazır görünüyor.

Bitcoin BTC BTCUSDT
BTC günlük grafikte yükseliyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

Bitcoin’i Yükselişe İten Manyetik Kuvvetler

Bitcoin, 9 Ocak’tan beri yükseliş eğiliminde. O sırada, kripto para birimi, tarihsel olarak büyük piyasa eğilimleri sırasında destek ve direnç olarak işleyen kritik bir seviye olan 200 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) üzerine çıktı.

Bu seviyelerde, büyük oyuncular BTC varlıklarını biriktirmeyi veya bunlardan kar almayı seçerler. Kripto para birimi 200 günlük SMA’sının altındayken, piyasa düşük fiyatlardan yararlandı ve aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi agresif bir birikime başladı.

Bitcoin BTC BTCUSDT Tablosu 2
BTC, 2019 pazarının dip seviyesine benzer şekilde artan bir birikim görüyor. Kaynak: Jarvis Laboratuvarları

Bu birikim, 2021’deki devasa ralliden önce tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkan 2019 BTC dip seviyesine benziyor. 200 günlük SMA’nın geri kazanılması, hem trendlerdeki hem de piyasa koşullarındaki değişimleri öngördü.

Jan3’te uzun süredir Bitcoin destekçisi ve CEO’su olan Samson Mow’a göre, bu seviyelerin BTC piyasası üzerinde büyük etkisi vardır:

Bitcoin 200 WMA bir mıknatıs gibidir. Fiyatın altında olması, fiyatı yukarı çeken çekici bir güçtür. 200 WMA’yı geçtikten sonra kutup değişir ve fiyatı yukarı iten itici bir güç haline gelir.

Bitcoin Rallisinin Arkasında Ne Var?

Eski finansal piyasalarda olumlu bir performans, ABD Merkez Bankası’nın 25 baz puan (bps) açıkladığı makroekonomik koşullarda bir iyileşme ve BTC spot ticaret hacminde bir artış. Bu üç faktör, 2023 için kalıcı bir eğilime sahip görünen şeyi destekliyor.

Uzun bir satış baskısı, aşağı yönlü fiyat hareketi ve birikim döneminden sonra, boğalar piyasayı ele geçirmeye hazır görünüyor. Kısa vadede, trend devam ederse Bitcoin 30.000 $ bölgesine yükselebilir.

Ekonomik Alex Krüger’e göre, BTC piyasa katılımcıları, yükseliş ivmesini sürdürmeden önce bu seviyelerde bir miktar direnç görebilir:

(…) 30k’yı kırmak ve ardından geri çekilmek normal piyasa dinamikleri olacaktır. Piyasalar, kilit raund seviyelerini aşma, durdurmaları tetikleme, enayileri içeri sokma ve sonra onları dışarı atma eğilimindedir. Ve 30k-35k çok yapılabilir görünüyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular