Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBitcoin 17.000 Doları Geri Aldı, Powell'ın Washington'daki Konuşmasının Ardından Hisse Senetleri Yükseldi

Bitcoin 17.000 Doları Geri Aldı, Powell’ın Washington’daki Konuşmasının Ardından Hisse Senetleri Yükseldi

Bitcoin fiyatı hızla 17.000 $ seviyesinin üzerine çıktı ve büyük ABD hisse senedi endeksleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaklaşık bir yıl içinde yaptığı en güvercin açıklamaların ardından daha da yükseldi.

Dovish Fed Ton Değişikliğiyle Mücadele Etmeyin

ABD merkez bankası başkanının şahin tonu kripto para birimlerini ve hisse senetlerini bir ayı piyasasına gönderdiğinden, “Fed ile savaşma” sözü son aylarda olduğu kadar hiç bu kadar kanıtlanmamıştı.

Fed’in faiz oranlarını artırma ve 40 yılın en kötü tüketici fiyat enflasyonunu dizginleme planını açıklamasının ardından Bitcoin 69.000 dolardan 15.500 dolara düştü.

Fed Başkanı Jerome Powell, bugün Hutchins Maliye ve Para Politikası Merkezi’nde, Brookings Enstitüsü, Washington, DC’de yaptığı bir konuşmada, merkez bankasının önümüzdeki Aralık ayında yapılacak toplantının hemen ardından agresif faiz artırımlarını yavaşlatacağını açıkladı.

Powell, “Enflasyonu düşürmeye yetecek kısıtlama düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı yumuşatmak mantıklı” dedi. Faiz artırım hızını yumuşatma zamanı Aralık toplantısından önce gelebilir” dedi.

BTCUSD_2022-11-30_17-09-35

Bitcoin began to climb following Powell's remarks | Source: BTCUSD on TradingView.com

Bitcoin ve Hisse Senedi Piyasası Yükseliyor Ama Dikkatli Olun

Piyasalar, Bitcoin fiyatının 17.000 $ seviyesini geri almasıyla yukarı yönlü güçlü bir tepki verdi. Ethereum %6 kazandı ve diğer altcoinler bir rahatlama rallisi gördü. Dow Jones Sanayi Ortalaması %2, teknoloji ağırlıklı Nasdaq %4 ve S&P 500 %3 artışla 200 günlük hareketli ortalamasını geri aldı.

Powell’ın görünüşte güvercin konuşmasına rağmen, işin henüz bitmediğini ve kısıtlayıcı oranların muhtemelen daha uzun vadede devam edeceğini yineledi.

“Fiyat istikrarını yeniden sağlamak, politikayı bir süre daha kısıtlayıcı bir seviyede tutmayı gerektirebilir. Tarih, erken gevşetme politikasına karşı güçlü bir şekilde uyarıyor” dedi. Powell sözlerini, “İş bitene kadar rotamızda kalacağız,” diyerek tamamladı.

Piyasalar iyimserliğe dönüyor ve Aralık ayında potansiyel olarak yarım puanlık bir oranda fiyatlanıyor. Bir sonraki Fed toplantısı 14 Aralık’ta yapılacak.

Takip et Twitter’da @TonySpilotroBTC veya katıl TonyTradesBTC Telegramı özel günlük piyasa içgörüleri ve teknik analiz eğitimi için. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

RELATED ARTICLES

Most Popular