Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainBinance ve Huobi, Çalınan Fonları Harmony One İstismarından Kurtarmak İçin İş Birliği...

Binance ve Huobi, Çalınan Fonları Harmony One İstismarından Kurtarmak İçin İş Birliği Yapıyor

Kripto endüstrisinde bilgisayar korsanlığı, alanın önemli bir parçası olmuştur. Son zamanlardaki önemli olaylardan biri olan Harmony köprüsü istismarı, meydana geldiğinden beri soruşturma altında. En son güncelleme, en büyük kripto para borsalarının, Binance ve Huobi, çalınan fonların bir kısmını geri almak için iş birliği yaptı.

Bilgi, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) tarafından 16 Ocak’ta yayınlanan bir tweet’te ifşa edildi. CZ tweet attı, “Harmony One hacker fon hareketi tespit ettik. Daha önce Binance üzerinden para aklamaya çalıştılar ve hesaplarını dondurduk. Bu sefer Huobi’yi kullandı. Huobi’nin hesaplarını dondurmak için ekibine yardım ettik. Toplamda 124 BTC kurtarıldı. CeFi, DeFi’yi GÜVENLİ tutmaya yardımcı oluyor.”

Binance ve Huobi Çalınan Fonları Geri Almak İçin İş Birliği Yapıyor

Kripto borsalarındaki güvenlik ekipleriyle işbirliğinin yanı sıra, Binance ve Huobi, Harmony köprüsü istismarından çalınan fonlardan büyük miktarda BTC’yi dondurup kurtarabildi.

CZ’ye göre bilgisayar korsanları, istismar edilen fonları Huobi borsası aracılığıyla aklamaya çalıştı. Binance bunu keşfettikten sonra, bilgisayar korsanları tarafından yatırılan dijital varlıkların dondurulması ve kurtarılması için Huobi’ye ulaştı ve yardım etti.

Zhao, yazının yazıldığı sırada değeri 2 milyon doları aşan yaklaşık 124 BTC’yi kurtarabildiklerini de sözlerine ekledi. CZ ifşasından önce, Crypto Sleuth, ZachXBT, bildirildi arkasındaki hacker uyum Bridge istismarı, geçen hafta sonu yaklaşık 64 milyon dolar değerinde 41.000 Ethereum (ETH) fonu etrafında dönüyordu.

Bilgisayar korsanı ayrıca fonları hareket ettirdikten sonra konsolide etti ve ardından ZachXBT’nin ifşa etmediği üç farklı kripto para borsasına yatırdı.

Harmony Bridge İstismarına İlişkin Özet

Haziran 2022’de Harmony ifşa Harmony katman-1 blok zincirine giden Horizon Köprüsü’nün saldırıya uğradığını. Ekibin Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre hırsızlık, Ethereum’daki ağdan toplam 100 milyon doların çekilmesiyle sonuçlandı.

İstismarın ardından Harmony, kullanıcıların köprü üzerinde işlem yapamaması ve saldırganın istismara devam edememesi için çeşitli borsalara Horizon köprüsünü kapatmalarını bildirdi.

Protokol, kamuoyuna, ekibin FBI ve çeşitli siber güvenlik şirketleriyle çalışmayı da içeren hırsızlığın arkasındaki kişileri belirlemek için yetkililerle birlikte çalıştığına dair güvence verdi.

Genel olarak, raporlara göre rezil bir Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı örgütü Blockchain analiz firması Elliptic bir keresinde hack’in nasıl gerçekleştirildiğinin diğer Lazarus Group saldırılarına benzer olduğunu belirttiğinden, ‘Lazarus Group’ olarak adlandırılan Harmony köprüsü saldırısının arkasında olduğundan şüpheleniliyor.

TradingView'de ONE fiyat tablosu
ONE fiyatı 4 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: TradingView.com’da ONE

Bu arada, küresel kripto para piyasası şu anda bir boğa koşusunda, piyasa değeri aylarca söz konusu miktarın altında kaldıktan sonra 1 trilyon doları aştı. Harmony’nin token’ı ONE da son 24 saatte %4,3 artışla 51,8 milyon dolarlık işlem hacmiyle yükseliş trendine ayak uydurdu.

DoughRoller.net’ten öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular