Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBinance Neden Şeffaflığa Adanmış Bir Web Sitesi Başlatıyor?

Binance Neden Şeffaflığa Adanmış Bir Web Sitesi Başlatıyor?

Binance Cuma günü, bir dijital para birimi koruyucusu olarak müşteri varlıklarını tam olarak elinde tuttuğunu belirtmek için yeni bir rezerv kanıtı (PoR) web sitesi kurduğunu duyurdu.

Binance’in başlamak üzere Bitcoin rezervleri var. Şu anda şirketin BTC rezerv oranı %101. Bu, kripto para biriminin tüm kullanıcı bakiyelerini karşılamak için yeterli kaynağa sahip olduğunu gösterir.

Kullanıcılar, müşteri yükümlülükleri ile ilgili olarak şirketin rezerv kanıtı ve borsanın rezerv oranı ile ilgili daha fazla açıklık için web sitesini inceleyebilecekler.

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, önümüzdeki haftalarda ek tokenler ve ağlar tanıtacak.

TechCrunch, Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao’nun yaptığı açıklamada, “Son olaylar göz önüne alındığında, topluluğun kripto para birimi borsalarına şu anda geleneksel finans kurumlarının ihtiyaç duyduğundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyacağı mantıklı.”

Binance CEO Changpeng Zhao. Image: CryptoSlate

Şeffaflık İhtiyacı: Her Şey FTX Krizinden Sonra Başladı

FTX’in başarısızlığı, diğer kripto para şirketlerinin güveni artırma çabasıyla daha fazla şeffaflık sözü vermesine neden oldu. İflas sonucu tahminen 1 milyon alacaklı milyarlarca dolar zarara uğradı.

Binance ve diğer birkaç rakip, bir çözüm olarak rezerv kanıtını zorladı. CZ, kullanıcıların fonlarını doğrulamaları için bu en son aracı sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bu hamle, FTX kripto para borsasının çöküşünden birkaç hafta sonra geldi. FTX söz konusu olduğunda, şirket ciddi bir likidite açığıyla karşı karşıya kaldı. Sam Bankman-Fried liderliğindeki borsa, artık yatırımcı ve son kullanıcı talebini karşılayamadığı için para çekme işlemlerini durdurdu.

Rezerv Kanıtı: Hızlı Bir Tanım

Üçüncü bir taraf, talep edilen varlıkların gerçekte mevcut olduğunu doğrulamayı amaçlayan bir ihtiyat kanıtı üstlenir. Bir müşterinin varlıklarının nerede olduğunu ve nerede olduklarını ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, rezervlerin kanıtı müşterilere fonlarının hala hesaplarında olduğunu ve ödünç verilmediğini gösterebilse de, bu tüm hikayeyi anlatmaz.

Finans uzmanlarına göre sorun, rezervlerin kanıtı bazen yanlış bir resim olduğundan, tüketicilerin önemli tehlikelerin farkında olmamasıdır.

Binance yaptığı açıklamada, fonlarını bağımsız olarak kontrol etmek isteyen kullanıcıların kaynak kodunu bir Python uygulamasına kopyalayıp çapraz referans verebileceklerini söyledi.

Crypto total market cap at $797 billion on the daily chart | Featured image from Bitcoin.com, Chart: TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular