Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBinance Kriptonun Amazon'u Olma Yolunda mı?

Binance Kriptonun Amazon’u Olma Yolunda mı?

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance hakkındaki anlatı değişiyor; şirket, birçok kullanıcı tarafından tekel oluşturmaya çalışmakla suçlanıyor ve geleneksel finans sektöründeki Amazon ve diğer devlerle karşılaştırılıyor. Bu iddiaların doğruluk payı var mı?

The Guardian’ın bir makalesine göre Binance, kripto endüstrisinde bir tekeli sağlamlaştırma yolunda ilerliyor. Changpeng “CZ” Zhao liderliğindeki şirket, tacirlerden, yatırımcılardan, hisse sahiplerinden, misli olmayan token (NFT) kullanıcılarından ve daha fazlasından pazar payı elde etmek için ürünlerini ve yan kuruluşlarını çeşitlendirdi.

Binance BNB BNBUSDT Amazon
BNB’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BNBUSDT Ticaret Görünümü

Kripto Amazonunu İnşa Etmek

Onun ölümü Binance için faydalı oldu. Son haftalarda Binance’in en azılı rakibi FTX çöktü. Başarısız olan şirket ABD’de iflas başvurusunda bulundu.

The Guardian’ın makalesi, kripto borsasının “tüm kripto pazarının %50’sine hakim olduğunu ve bunun sonucunda bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını belirlediğini” iddia ediyor. Ayrıca makale, kripto borsasının en önemli Bitcoin (BTC/USDT) işlem hacmine sahip olduğunu iddia ediyor.

Yazar, Binance’in Bitcoin’in spot fiyatını “manipüle ettiğini” ve müşterilerinin pozisyonlarını tasfiye etmek için ticaret yazılımı kullandığını iddia ediyor. Böylece, kripto ticaret merkezi, kripto piyasasının dizginlerini alabilir ve tekelini uygulayabilir. Bununla birlikte, makale birkaç desteksiz iddiada bulunuyor.

Ayrıca yazar, Binance’in kullanıcıları platforma geri çekmek için BTC’nin fiyatını artıracağını iddia ediyor. Kripto para biriminin fiyatı, geleneksel piyasalarla birlikte hareket ediyor ve makroekonomik koşullar onu dikte ettiği sürece düşüş trendini sürdürmesi muhtemel.

Bu gerçeklere rağmen, makale Binance ve CEO’su hakkındaki söylentileri ve spekülasyonları gözler önüne seriyor. CZ, birkaç kez FTX’in çöküşüyle ​​ilgili şaşkınlığından bahsetti ve şirketin son olaylarla önemli bir ilgisi olduğunu reddetti.

Ayrıca CZ, endüstrinin patlayan borsalardan, para kaybeden müşteri ve kurumlardan ve yeni oluşan endüstriye olan güvenini kaybeden insanlardan fayda sağlamadığına inanıyor. TechCrunch ile yapılan bir röportajda yönetici, FTX’in çöküşüne katılımı hakkında şunları söyledi:

Hala o kadar etkim olduğunu düşünmüyorum. Sanırım bardağı taşıran son damla olduk. Gerçekten güçlü olan bir saman değil. Onu oluşturan bir sürü şey var. Onu iten son şey ben olabilirim.

Veriler, CZ’nin FTX ve bir tekel yaratma hakkında ne düşündüğünden bağımsız olarak borsanın fayda sağladığını gösteriyor. Ticaret yeri, aşağıda görüldüğü gibi, başarısız rakibinin Açık Faizinin ve ticaret hacminin önemli bir bölümünü emdi.

FTX’in Çöküşü Binance’e Karşı İşe Yarayabilir mi?

TechCrunch ile yapılan röportajda CZ, bir “endüstri kurtarma fonu” oluşturma çabalarını kabul etti. Bu sezgisel, gelişmekte olan endüstriyi ve ilgili projeleri desteklemek için milyonları toplamayı hedefliyor.

Bu anlamda CZ, “haberlerde duyduğunuz neredeyse tüm projelerin” finansal yardım almak veya ortaklık kurmak için Binance’e gideceğini iddia ediyor. Bu statüko, CZ’nin ve şirketinin sektördeki varlığını gözler önüne seriyor.

Ancak FTX’in hayaleti, gelecek yıllarda rakibini avlayabilir. İkincisi hakkında, CZ şunları ekledi:

Birçok tüketici finansal olarak gerçekten zarar gördü, paraları FTX’e sıkıştı vb. Bu, sektördeki güveni ve güvenilirliği gerçekten sarsacak. Daha yapacak çok eğitimimiz olacak. İşlerimizin şeffaflığını önemli ölçüde artırmamız gerekiyor. Bu aslında muhtemelen iyi bir şeydir.

RELATED ARTICLES

Most Popular