Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBinance 'Finans Bir Gizem Olarak Kalıyor' Yeni Rapor İddia Ediyor

Binance ‘Finans Bir Gizem Olarak Kalıyor’ Yeni Rapor İddia Ediyor

FTX’in çöküşünden sonra Binance, Proof of Reserves’ün tanıtılmasıyla ilgili tüm tartışmaların merkezinde yer alıyor.

FTX’in iflasından sonra, neredeyse tüm büyük kripto borsaları, müşterilerinin fonlarıyla spekülasyon yapmadıklarına ve onları tam olarak tuttuklarına dair sözde bir kanıt sunmaya başladı.

Henüz Rezerv Kanıtı (PoR) için endüstri çapında bir standart olmadığından, topluluk borsaların yaklaşımına özellikle eleştirel bakıyor. Ve Changpeng Zhao’nun Binance’i ve en son PoR’u elbette listenin başında yer alıyor.

Wall Street Journal geçtiğimiz günlerde Binance’i sert bir şekilde etkileyen bir rapor yayınladı. Borsa, varlıklarının ve yükümlülüklerinin bir kısmını kapsayan bir “yedek kanıtı” raporu hazırlamak için dışarıdan bir muhasebe firması tuttu.

Bununla birlikte, kripto topluluğunun öğrendiği gibi, muhasebe firmasına göre bu, “bir denetim, inceleme veya güvence sözleşmesi” olmayan “üzerinde anlaşmaya varılan prosedürler sözleşmesi” (AUP).

Yeni Rapor, Binance’in Muhasebesi İle İlgili Soruları Ortaya Çıkardı

WSJ’nin son raporu da bunu hedefliyor. Yatırımcıların rapordan memnun kalmaması konusunda uyarıda bulunuyor. New York’taki Baruch College’da muhasebe profesörü ve ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu’nun eski baş denetçisi Douglas Carmichael şunları açıkladı:

Bir yatırımcının teminatlandırmanın yeterliliği hakkında sahip olabileceği tüm soruları yanıtladığını hayal edemiyorum. Konuştuğu ana şey bu.

Raporda belirtildiği gibi Binance, denetlenmiş mali tablolar sağlamak zorunda olmayan ve hiçbir zaman sağlamamış özel bir şirkettir.

Ayrıca rapora göre Binance Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillmann, Binance’in “yaklaşık iki yıldır kurumsal bir yeniden yapılanma sürecinden geçtiği” için Binance’in ana şirketinin adını verememiş.

PoR raporu, küresel muhasebe firması Mazars’ın Güney Afrika yan kuruluşundaki bir ortaktan gelen beş sayfalık bir mektuptur ve üç rakam içerir. Ancak bunlar başka soruları gündeme getiriyor.

“Müşteri sorumluluk raporu bakiyesi” rakamı 597.602 bitcoin iken, Binance “varlık bakiyesi raporu”nu 582.486 bitcoin olarak veriyor. Görünüşe göre aradaki fark, Binance’in rezervlerin müşteri varlıklarına olan 1:1 oranını karşılamadığı anlamına geliyor:

Sonuç olarak, Mazars mektubunda belirtilen toplam bitcoin yükümlülükleri, 22 Kasım olan raporlama tarihi itibarıyla rapor kapsamında yer alan bitcoin varlıklarından %3 daha fazlaydı.

%101 Teminatlı mı?

Üçüncü rakam “net borç bakiyesi (müşterilere ödünç verilen varlıklar hariç) farklı bir tablo çiziyor. Yaklaşık 21.860 BTC ile 575.742 BTC’ye revize edilmiş bir yükümlülük rakamını gösteriyor.

Bunun gerekçesi, Mazar’ın “metodoloji uygulandığında Binance’in %101 teminatlandırılmış” olduğu sonucuna varmasına yol açan krediler veya marj hesapları aracılığıyla ödünç verilen müşteri kripto varlıklarıdır.

Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nun (FASB) eski bir üyesi olan Hal Schroeder başka bir soruna işaret etti. Ona göre Mazars raporu, Binance’in iç kontrollerinin kalitesi hakkında bilgi içermediği için anlamsızdır:

Binance’in sistemlerinin, herhangi bir marj kredisini karşılamak için varlıkları tasfiye etme konusunda ne kadar iyi olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca, yürürlükteki tüm iyi sistemlere rağmen, ABD’deki bankaların zaman zaman hazırlıksız yakalandığını da biliyoruz.

Bahamalar’da gördüklerimizi göz önünde bulundurarak, tüm sistemlerin o kadar iyi olduğu sonucuna varmak istemiyorum.

Basın tarihi itibariyle BNB’nin fiyatı 283,80 dolardı.

Binance BNB USD 2022-12-12
BNB fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular