Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainBill Gates’ten NFT çıkışı: Büyük aptal teorisine dayanıyor

Bill Gates’ten NFT çıkışı: Büyük aptal teorisine dayanıyor

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin işadamlarından biri olan Bill Gates, katıldığı bir konferansta kendisine sorulan NFT sorusuna ironik bir cevap verdi ve “Pahalı dijital maymun görselleri dünyayı değiştirecek” dedi.

Dolar milyarderi işadamı Bill Gates, bu kez NFT yatırımcılarını eleştirdi. Katıldığı iklim odaklı bir konferansta konuşan Gates, bu tür yatırımların “büyük aptal teorisi”ne dayandığını söyledi. NFT’ler konusunda Bored Ape Yacht Club örneğini veren Gates, ironik bir yorum yaptı ve “Açık şekilde, pahalı dijital maymun görselleri dünyayı devasa şekilde geliştirecek” dedi.

Gates ayrıca yardım kuruluşları aracılığıyla desteklediği dijital bankacılık sisteminin de kripto paralardan yüzlerce kat daha etkili bir çözüm yarattığını iddia etti.

Bitcoin için de “riskli” demişti

Hatırlanacağı üzere kripto paralar konusunda da geçmişte eleştirel bir bakış açısı gösteren ve özellikle iş kanıtı madenciliğinin çevreye zarar verdiğini iddia eden Gates, Bitcoin‘in de küçük yatırımcı kitlesi için çok riskli olduğu yorumunu yapmıştı.

Kaliforniya’da katıldığı iklim konulu konferansta konuşan Gates’in 2015 yılında kurduğu Breakthrough Energy Ventures fonu, iklim sorunlarını azaltmayı amaçlıyor. ABD’li birçok işadamı da bu fona destek veriyor.

Büyük düşüşten NFT’ler de etkilendi

Özellikle 2021 yılında çılgınlık seviyesinde ilgi gören NFT’ler, kripto para piyasalarındaki büyük düşüşle son haftalarda değer kaybettiler. Birçok NFT koleksiyonunun taban fiyatları ciddi şekilde düşerken, Gates’in isim vermeden atıfta bulunduğu Bored Ape Yacht Club koleksiyonu da bu grubun içinde yer alıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular