Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaBlockchainBeto O'Rourke, FTX'in SBF'sine 1 Milyon Dolar İade Etti, Diğerleri de Vermeli...

Beto O’Rourke, FTX’in SBF’sine 1 Milyon Dolar İade Etti, Diğerleri de Vermeli mi?

Eski Demokrat Teksas Valisi adayı Beto O’Rourke, FTX’ten Sam Bankman-Fried’den (SBF) gelen parayı geri verdi. The Texas Tribune’den bir rapora göre, başarısız kripto ticaret merkezinin eski CEO’su O’Rourke kampanyasına 1 milyon dolar bağışladı.

Bankman-Fried, birçok yüksek profilli siyasi figürün kampanyalarına milyonlar bağışladı. FTX iflas başvurusunda bulunmadan önce, eski CEO’su Demokrat partinin en büyük bağışçılarından biriydi. ABD Başkanı Joe Biden’ın 2020’deki kampanyasına 5 milyon dolar katkıda bulundu.

FTX draması çözülürken, bazı politikacılar bağışlardan kurtulmak ve kendilerini Bankman-Fried’den uzaklaştırmak için uğraşırlar. Eski FTX CEO’sunun müşteri fonlarını diğer şirketi Alameda Research’ü harekete geçirmek ve muhtemelen Washington’un etki alanına girmek için kullandığı iddia edildi.

Beto O’Rourke Bir Kısmı İade Ediyor Ama FTX Bağışının Tamamını Değil mi?

Rapor, Beto O’Rourke kampanyasının 1 milyon dolarlık bağışı, FTX fiyaskosu 4 Kasım civarında kamuoyuna açıklanmadan önce iade ettiğini iddia ediyor. Texas Tribune, O’Rourke sözcüsü Chris Evans’tan alıntı yaparak, bağışın “” istenmeyen.”

Evans, parayı 11 Ekim’de aldıklarını iddia ediyor, ancak Beto O’Rourke, Bankman-Fried ile hiç konuşmadı. Böylece, büyük bağış, kampanya ekibinde şüphe uyandırdı. Sözcü şunları söyledi:

Bu katkı istenmeden yapıldı ve kampanyanın yakında [Texas Ethics Commission] rapor, donör hakkında daha sonra çıkacak haberlerden önce 4 Kasım’da geri döndüğünü gösterecek.

Ancak The Texas Tribune, Bankman-Fried’in bağış toplama döngüsü sırasında O’Rourke’nin en önde gelen bağışçısı olduğunu iddia ediyor. Bu bağış dönemi 1 Temmuz’dan 29 Eylül 2022’ye kadar uzanıyordu. Bu anlamda, eski adayın Bankman-Fried ile hiç konuşmamış veya temas kurmamış olması şüpheli görünüyor.

Ayrıca Beto O’Rourke kampanyası, FTX’in eski mühendislik direktörü ve SBF’nin yakın arkadaşı Nishad Singh’den 100.000 $ aldı. Kampanyanın bu fonları da iade ettiğine dair bir kanıt yok.

Politikacılar FTX Bağışlarını İade Edecek

Rapora göre SBF, Demokrat partiye 40 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Eski FTX CEO’su ve ona yakın diğerleri de, Cumhuriyetçi partiye 23 milyon dolar katkıda bulunan Ryan Salame de dahil olmak üzere, ABD’nin önde gelen partilerindeki politikacılara milyonlar bağışladı.

Bankman-Fried, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) birincil düzenleyici olarak faaliyet gösterecek şekilde ayarlandığı düzenlemeler için gündemini zorlamaya çalışıyordu. SBF, kripto savunucusu Erik Voorhees ile tartıştıktan sonra kripto topluluğunda tepkiyle karşılaştı.

Texas Tribune, üst düzey ABD hükümet yetkililerine yapılan daha birçok bağıştan alıntı yapıyor. Birçokları için bu olay, Bankman-Fried’i FTX’in çöküşünden hemen önceki en düşük noktalarından birinde gösteriyor. O’Rourke’nin rakibi ve Teksas valiliğinin galibi Greg Abbot, belirtilmiş SBF’nin katkıları hakkında aşağıdakiler:

Bu adam Beto’ya bir milyon dolar verdi. Müşterinin parasının bu Madoff Tarzı buharlaşması bir suç olmalı. Bu lekeli parayı alan adaylar iade etmeli ki FTX’in masum müşterileri paralarının bir kısmını geri alabilsin.

Diğer politikacılar, FTX ile olan bağlarını ısıtmak için mücadele ediyor. Birçoğu, herhangi bir FTX bağışını hayır kurumlarına bağışlamaya hazır. Bu arada, ABD hükümetinden Sam Bankman-Fried’in önde gelen politikacılarla bağlantıları hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Bitcoin Beto O'rourke BTC BTCUSDT
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

RELATED ARTICLES

Most Popular