Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBay Harika FTX'te Ne Kadar Kaybetti?

Bay Harika FTX’te Ne Kadar Kaybetti?

Yatırımcı Kevin “Mr. Harika” O’Leary, başarısız kripto borsası FTX’e katılımı ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) hakkındaki görüşleri hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Kripto ticaret merkezi, O’Leary ve diğer önde gelen yatırım firmaları da dahil olmak üzere müşterilerinin milyarlarca fonunu kaybetti.

bir röportaj yapmak CNBC’den Squawk Box ile Bay Harika, bir kripto düşmanından bir savunucuya geçişinden bahsetti. Küresel kripto düzenleme ortamının onu yeni oluşan varlık sınıfını benimsemeye kaydırdığını iddia etti.

“Bay. Harika”, Bitcoin ve kriptoyu “çöp” olarak sınıflandırmaktan dijital varlıklara milyonlarca yatırım yapmaya gitti. FTX çöktüğünde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bölüm 11 iflas koruması için başvurduğunda bu yatırım küle döndü. Hâlâ devam eden bir süreç.

Bitcoin BTC BTCUSDT FTX
BTC’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

FTX’ten önce, Bay Harika, “Felaketli Sonuçlar” Üzerine Bahis Yapmakla Bir İtibar Sahibiydi?

Sam Bankman-Fried ve FTX, borsada yatırımcı olmak için O’Leary’ye başvurdu. “Shark Tank” sunucusu, ABD kurumlarının “inanılmaz” ilgisini gördükten sonra şirkete yaklaşık 10 milyon dolar yatırdı. O’Leary, 10 milyon dolarlık yatırımının tamamını kaybetti, şunları söyledi:

Sam Bankman-Fried bana yaklaşıp içeriden bir koltuk bulabileceğimi söylediğinde işin içine girdiğimi hissettim (…). FTX’in ABD hisse senetleri üzerindeki kurumsal ilgisi inanılmazdı. “Bu anlaşmadan nasıl pay alırım?” Ben de o zaman dedim ki, ben ücretli sözcüyüm, sizi içeri alamam. Kaybettiğim tek bir dolar benim dışımda kimsenin parası değildi (…).

O’Leary, FTX elçisi olarak çalıştığı için kendisine 15 milyon dolar ödendiğini açıkladı. Bu anlamda, anlaşmadan elde ettiği kar, kayıplarını yaklaşık 5 milyon dolar geride bıraktı.

O’Leary’nin onayı nedeniyle kripto borsasına para yatıran bazı kişiler daha az şanslıydı. Birçoğu iflas işlemleri tamamlanana kadar beklemek zorunda kalacak. Paralarının yalnızca bir kısmını geri alabilirler veya hiç almayabilirler.

Yatırımcılar, O’Leary’yi FTX ve SBF’ye güvenmeye iten mantığa değinerek, onun ABD uyruğunun ve ebeveynlerinin en iyi üniversitelerde çalışan uyum avukatları olmasının güven uyandırdığını iddia ettiler. ABD’li bir kurucu başka bir borsa işletmiyor, o söz konusu.

O’Leary, parayı takip edip geri alıp alamayacağını görmeye çalışacağını iddia ediyor. Yatırımcı, bu konu ile ilgili olarak SBF ile yaptığı görüşmeler hakkında ayrıntılı bilgi vermeliydi, ancak görevi yerine getirmek için gerekli kaynaklara sahip olduğunu iddia ediyor.

Mr. Wonderful, FTX ile ilgili son hafta olayların resmi olarak soruşturulması için baskı yapmaya hazır. Ancak o zaman SBF hakkında hüküm vermeye isteklidir. O’Leary şunları ekledi:

Onlarca yıldır hatalarından ders aldıkları için feci sonuçlara yol açan girişimcilere yatırım yapmamla tanınırım. Adli kontrol yapalım. Ne olduğunu öğrenelim.

Kripto Kalmak İçin Burada

FTX ile olanlara rağmen O’Leary, gelecekteki bir SBF liderliğindeki projeye para yatırma niyetini açıkladı. Bay Harika, eski kripto borsası CEO’sunun hatalarından ders almış olabileceğine inanıyor.

Gelişmekte olan endüstri için, yatırımcı temellerin sağlam olduğuna inanıyor. Uzun vadede, dijital varlıklar FTX’in üstesinden gelecek ve yatırımcılarına değer sağlayacaktır. “Kripto vaadi devam ediyor; bu onu değiştirmeyecek.”

RELATED ARTICLES

Most Popular