Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBankman-Fried, Binance'e Saldırmak İstedi, Diğerleri Duyuyor

Bankman-Fried, Binance’e Saldırmak İstedi, Diğerleri Duyuyor

Sam Bankman-Fried nihayet tutuklanmış olsa da FTX’in kurucusu manşetlere çıkmaya devam ediyor.

Crypto Twitter şu anda, SBF’nin ABD Kongresi önündeki duruşmasından bir gün önce Bahamalı yetkililer tarafından tutuklanmasının garip bir zamanlama olduğu konusunda felsefe yapıyor.

Bankman-Fried’in ABD’ye iade edilmeyi beklediği bildiriliyor. Sonuç olarak Bankman-Fried, ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde ifadesini veremeyecektir.

Bunun yerine, yeni FTX CEO’su John Ray, selefinin yerini alacak. Ancak dikkat çekici bir şekilde, SBF’nin bugün vermeye hazır olduğu bir konuşması vardı. Forbes o belgeyi ele geçirmeyi başardı.

Bankman-Fried Saldırı Moduna Geçmeyi Planlıyor

Belge, Bankman-Fried’in pişmanlık dolu bir giriş yaptıktan ve müşteri fonlarını kurtarma çabalarından sonra saldırı moduna geçmek istediğini gösteriyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, iflas başvurusunda ayrı bir varlık olmasına rağmen FTX ABD’nin “tamamen ödeme gücüne sahip” olduğunu defalarca iddia etmek istedi.

Bankman-Fried, “Keşke sabah 4:30’da Docusign’da bir düğmeye basarak FTX’in bir kısmını yıkıcı bir liderlik altında bırakmasaydım,” diye yazdı.

Görünüşe göre planı başkalarını suçlamaktı. İlk kurbanı, Bankman-Fried’in önemli bilgiler sağlamak için birkaç kez iletişim kurduğunu iddia ettiği John Ray olacaktı.

Ray’in asla yanıt vermediği ve ABD’li müşterilerin kaderinden nihai olarak sorumlu olduğu iddia edildi. SBF, “Amerikalı müşteriler, en azından Bay Ray’in ekibi görevi devralana kadar korundu,” diye ifade vermeyi planlıyordu.

Binance Feudu Devam Ediyor

Bankman-Fried’in Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu da rezil etmek istemesi şaşırtıcı değil. SBF, CZ’nin FTX’teki banka hücumunu tetiklediği varsayılan rezil tweet’lerine atıfta bulunarak, Binance’in “FTX’te bir aylık sürekli negatif PR” uyguladığını yazdı.

Dahası, Binance’in sözde devralma teklifinin tamamen FTX’i uçurumdan aşağı itmek için bir taktik olduğunu söylüyor. FTX seçenekler ararken Bankman-Fried, satın alma için diğer potansiyel yatırımcılara teklif vermesini engelleyen bir niyet mektubu imzaladı.

“Bu süre zarfında, müşterilere gidebilecek milyarlarca sermayeyi temsil eden çok sayıda potansiyel yatırımcıdan ciddi ilgi ifadeleri aldım. LOI tarafından yanıt vermem engellendi, ”diye yazdı Bankman-Fried.

Diğerleri Suçlu

Ancak Bankman-Fried, FTX’in çöküşünü izleyen olaylar için merkezi New York’ta bulunan çok uluslu bir Amerikan hukuk firması olan Sullivan Cromwell’i de ağır bir şekilde suçlamayı planladı.

İddiaya göre, Bölüm 11’e hızlı bir şekilde başvurması için ona “baskı yaptıkları” iddia ediliyor. Bankman-Fried, ifadesinde hukuk firmasını ve Ray’i kendi kendine hizmet eden bir mali saikle suçluyor.

SBF, Enron’u da temsil eden hukuk firmalarına “aksi takdirde alacaklılara gidecek olan fonlardan kabaca 700 milyon dolar (!!!) ücret ödendi” diye ifade vermek istedi.

Buna ek olarak, FTX ABD’nin genel danışmanı Ryne Miller’ın Sullivan Cromwell ile Bölüm 11’e başvurmak ve finansal olarak fayda sağlamak için komplo kurduğu iddia ediliyor. Bankman-Fried’in FTX’i aktif tutma talebine yanıt olarak Miller’ın “Sam’i kurtarabilecek hiçbir şey yok” dediği bildirildi.

John Ray’in Hazırlanan Beyanı

Bu arada, yeni FTX CEO’su John Ray’in bugünkü duruşma için hazırladığı ifade farklı bir tablo çiziyor. Ray, FTX’ten gelen müşteri fonlarının Alameda ticaret platformundan gelen fonlarla karıştırıldığına tanıklık edecek.

Buna ek olarak Alameda, marj ticareti için müşteri fonlarını kullandı ve müşteri fonlarını büyük kayıplara maruz bıraktı. Yeni FTX CEO’su, FTX Group’un 2021’in sonları ile 2022 arasında bir satın alma çılgınlığı yaşadığını da özetleyecek.

Bunun bir parçası olarak, çeşitli işletmelere ve yatırımlara yaklaşık 5 milyar dolar harcandı ve bunların çoğu şu anda onlar için ödenenin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Diğer patlayıcı beyanlar arasında, içeriden öğrenenlere toplam 1 milyar doları aşan krediler ve diğer ödemeler, etkili güvenlik kontrolleri olmadan özel anahtarların saklanması ve yönetime müşteri fonlarının depolandığı sistemlere erişim sağlayan bir bilgisayar altyapısı yer alacak.

TÜFE açıklaması ve Bankman-Fried / FTX duruşması öncesinde BTC fiyatı
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

BTC fiyatı, TÜFE açıklaması ve Bankman-Fried / FTX duruşması öncesinde bir artış gördü.

RELATED ARTICLES

Most Popular