Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBahamalı Tasfiye Memurları, FTX'ten Dolandırıcılık Olasılıklarını Keşfediyor

Bahamalı Tasfiye Memurları, FTX’ten Dolandırıcılık Olasılıklarını Keşfediyor

Yine de, devam eden FTX fiyaskosunda, güç durumdaki kripto borsası her yönden hararetli durumda. Bir yanda düzenleyicilerin yoğun soruşturması, ardından alacaklıların yasal işlemleri var. Çöküşün ardından birkaç gün sonra FTX borsasına yönelik yasal işlemler arttı. Ayrıca, iflas dosyalarından elde edilen son güncelleme, firmanın ciddi suçlar işlediğini gösteriyor.

FTX’in Bahamalı tasfiye memurları, Güney New York Bölgesi İflas Mahkemesine bazı belgeler sundu. Belgeler, Ortak Geçici Tasfiye Memurlarının kripto borsası adına dolandırıcılık ve kötü yönetim keşfettiğini ortaya çıkardı.

Bu gelişme üzerine yapılan başvurularda, mahkeme bir karara varana kadar şirketin malvarlığının satışının kısıtlanması talep edildi. Mahkeme, kararını birçok ülkeyi ilgilendiren iflas davalarına bakan Amerika Birleşik Devletleri iflas yasasının 15. Bölümü uyarınca verecek.

FTX Birden Fazla Yasal İşlemle Karşı Karşıya

Ayrıca Salı günü yapılan bir dosyalamada, Bahamalar’daki FTX iflas işlemlerinden sorumlu geçici tasfiye memuru Brain Simms bazı iddialarda bulundu. İlk olarak, Brain Simms, Delaware mahkemesinde borsanın yan kuruluşu FTX Trading ve diğer 100 bağlı kuruluş tarafından Bölüm 11 iflas başvurusunun geçerliliğini savundu.

Avukat, FTX Digital’in Delaware Dilekçesinin bir parçası olmadığını belirtti. Ancak, geçici tasfiye memurunun, Delaware dilekçesini vermek de dahil olmak üzere, münhasıran harekete geçme hakkına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Simms ayrıca, FTX iştiraklerini iflas ettiren geçerlilik dilekçelerini, bu tür eylemlere yazılı veya başka bir şekilde izin vermediği için reddettiğini söyledi. Avukat, FTX markasının ve tüm çekirdek yönetim personelinin Bahamalar’dan faaliyet gösterdiğini vurguladı.

ABD’deki iflas davasının reddini istememekle birlikte, mahkemeden Bahama yasal işlemlerini tanımasını talep etti.

Bu arada FTX yatırımcıları, iflas etmiş kripto para borsasının eski CEO’su Sam Bankman-Fried’e karşı yasal işlem başlattı. Davalar, bazı getiri getiren hesapların Amerika Birleşik Devletleri’nde yasadışı olarak satılan kayıtsız menkul kıymetler olduğunu iddia etti.

Yatırımcılar, Tenis Yıldızı Naomi Osaka ve NFL oyun kurucusu Tom Brady de dahil olmak üzere SBF lider kripto borsasını destekleyen ünlülerden 11 milyar dolar değerinde tazminat talep ediyor.

SBF ve FTX Düzenleyicilerin Radarı Altında

Devlet menkul kıymetler düzenleyicileri, kayıt dışı kripto getiri ürünleri nedeniyle birçok kripto kredi verene karşı çıktı. Örneğin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Eylül 2021’de Coinbase’de benzer bir ürünü durdurdu. SEC başkanı Gary Gensler de bu tür hesaplara iliştirilen alışılmadık derecede yüksek getiriler nedeniyle hileli bir oyundan şüpheleniyordu.

Raporlar, SEC ve CFTC’nin FTX’i Alameda Research’e 10 milyar dolar değerinde müşteri varlığının zimmete para geçirildiği iddiasıyla soruşturduğunu ortaya çıkardı.

Bahamalı Tasfiye Memurları, FTX'ten Dolandırıcılık Olasılıklarını Keşfediyor
Tradingview.com’da FTT fiyatı 1,50 $ l FTTUSDT’nin altına düştü

Kolluk kuvvetleri, SBF’yi sorgulanmak üzere ABD’ye iade edip etmemeyi düşünüyor. Bahama Başbakanı ayrıca SBF Crypto borsa krizi hakkında yorum yaptı. Bakan, sektördeki yasal çerçevenin çöküşü engelleyemediğini söyledi.

Bahamalı Tasfiye Memurları, FTX'ten Dolandırıcılık Olasılıklarını Keşfediyor

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular