Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainBahamalar SEC Veya Hacker? FTX'ten Çalınan Fonlar Devam Ediyor

Bahamalar SEC Veya Hacker? FTX’ten Çalınan Fonlar Devam Ediyor

İflas başvurusundan kısa bir süre sonra FTX’ten çalınan kripto paralar transfer edilmeye devam ediyor. Güvenlik firması Chainalysis, işlemlere dikkat çeken bir dizi tweet yayınladı.

Ayrıca şirket, bilgisayar korsanının Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB) olduğu söylentisini de doğruladı.

“FTX’ten çalınan fonların aslında Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’na gönderildiğine dair raporlar yanlış. Blockchain dedektifi, bazı fonların çalındığını ve diğer fonların düzenleyicilere gönderildiğini söyledi.

18 Kasım’da SCB, FTX müşteri fonlarının saklanması için soğuk bir cüzdana aktarılması talimatını verdiğini doğruladı. Ancak düzenleyici kurum, müşteri fonlarının yalnızca bilgisayar korsanı tarafından çalınamayan kısmını aldı.

Chainalysis ayrıca, bu anlamda, FTX tarafından çalınan kripto para birimlerinin hareket halinde olduğunu ve bilgisayar korsanının bunları nakde çevirmeye çalışması durumunda borsaların bunları dondurmak için yüksek alarm durumunda olması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda FTX dolandırıcılığını önceden tespit edemediği için eleştiri toplayan Chainalysis, çalınan kripto para fonlarını kurtarmak için tüm kripto sektörüyle aktif olarak çalıştığını vurguladı.

Mevduat sahiplerine iade etmek için mümkün olduğu kadar çok varlığın güvence altına alınmasına yardımcı olmak için çalışırken ekosistem genelindeki ortaklarımızla iletişim halindeyiz.

Chainalysis ayrıca, bilgisayar korsanının fonları ETH’den BTC’ye köprülediğine ve muhtemelen para çekme girişiminde bulunmadan önce bunları karıştırdığına dikkat çekti.

ETH’yi RenBTC’ye Dönüştüren FTX Drainer

PeckShield da bu konuya dikkat çekti. Blockchain güvenlik şirketi bildirildi son 24 saat içinde FTX süzgecinden sayısız işlem. Bu süzgeç, geçen hafta içinde en büyük Ethereum balinalarından biri haline geldi.

Kısa bir süre için FTX süzgeci, Ethereum’un en büyük 27. sahibi haline geldi ve Ethereum ekosistemi için potansiyel etkiler konusunda endişelere yol açtı.

Ancak, son 24 saat içinde bilgisayar korsanı, renBTC için ETH ticareti yapmaya başladı. PeckShield, “FTX Accounts Drainer 1 şu anda 200.735.1 $ETH’ye (~235.5M$) sahip ve $ETH’nin en büyük 37. sahibi konumuna düşüyor (27. sıradan).”

Bununla birlikte, basın tarihi itibariyle, bilgisayar korsanı zaten bir sıra daha yükseldi ve şu anda yaklaşık 235,5 milyon dolar değerinde ETH’ye sahip ve bir kez daha 37. sıradan 36. en büyük ETH sahibi konumuna yükseldi.

Yakın tarihli bir gönderide Peckshield, renBTC’deki köprülü fonların şu anda yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 2444.55 BTC tutan “bc1qaq” ile başlayan bir adreste bulunduğunu söyledi.

Basın zamanından hemen önce, FTX hesapları boşaltıcı 0x8059, Ren: BTC Ağ Geçidi aracılığıyla yaklaşık 684,6 renBTC (yaklaşık 11,15 milyon $) köprü yaptı.

Göre analist Bilgisayar korsanı ZachXBT, çalınan kripto para birimlerinin dondurulmamasını sağlamak için bu çok sayıda adımı kullanıyor. Nihayetinde, “fonlar muhtemelen gelecekte bir noktada bir karıştırıcıya gönderilecek.”

Basın zamanında, BTC fiyatı düşüş eğilimindeydi ve olası bir Genesis ve DCG iflasına dair korkular ve söylentilerle karşı karşıyaydı.

BitcoinBTC USD 2022-11-21
Bitcoin fiyatı, 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RELATED ARTICLES

Most Popular