Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaBlockchainBAE, Ticaret Politikalarında Kriptoyu "Önemli Rol" Olarak Benimsiyor

BAE, Ticaret Politikalarında Kriptoyu “Önemli Rol” Olarak Benimsiyor

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ticaret politikalarında ‘önemli bir rol’ olarak kripto para birimini benimsemek istiyor.

Şu anda Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği İsviçre’nin Davos kentinde Bloomberg Television ile konuşan BAE’nin dış ticaretten sorumlu devlet bakanı Thani Al-Zeyoudi, kripto para biriminin körfez ülkesinin ekonomisindeki potansiyel rolü hakkında bazı olumlu açıklamalar yaptı.

Al-Zeyoudi, “Kripto, BAE ticareti için ileriye dönük önemli bir rol oynayacak” dedi. BAE hükümeti yıllardır, 1 trilyon dolarlık sektördeki büyük silahları çekmek amacıyla kripto dostu politikalar uygulayarak ülkeyi küresel bir kripto merkezine dönüştürmek için çalışıyor.

Al-Zeyoudi, bu projeyi Bloomberg ile görüştü ve BAE’nin Orta Doğu devleti içindeki kripto para birimi operasyonlarının genişletilmesi için gerekli yasal çerçeveyi oluşturmak için bu şirketlerle ortak çaba gösterme planını belirtti.

“En önemli şey, kripto para birimleri ve kripto şirketleri söz konusu olduğunda küresel yönetişimi sağlamamızdır” dedi.

Cuma günkü röportajında ​​Bloomberg’e verdiği demeçte, “İhtiyaç duyulan doğru yönetişimi ve yasal sistemi birlikte inşa etmek amacıyla bazı şirketleri ülkeye çekmeye başladık” dedi.

BAE, Piyasa Sıkıntılarının Ortasında Kriptoyu Destekliyor

Al-Zeyoudi’nin röportajından sadece bir gün önce, aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumu’nda Emirlikleri temsil eden BAE’nin Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulaması Bakanı Omar Sultan Al Olama, ulusun hedefine bağlı kaldığını belirtti. son piyasa çöküşünden bağımsız olarak dünyanın kripto para birimi merkezi haline gelmek.

Sultan Al Olama, “Kripto İçin Doğru Dengeyi Bulmak” başlıklı bir panel tartışmasına konuşmacı olarak katılırken, kripto şirketlerinin zaten BAE’den ev olarak bahsetmesinin olumlu bir şey olduğunu söyleyerek bu iddialarda bulundu.

Geçen Kasım ayında kripto piyasası, FTX borsasının şok edici çöküşünün ardından ağır kayıplar kaydetti. Piyasa hala tam bir toparlanmadan uzak olsa da, son haftalarda istikrarlı kazanımlar oldu.

Örneğin, kripto pazarı lideri ve dünyanın en büyük dijital varlığı olan Bitcoin, 2023’ün başından bu yana değerinde %37,40’lık bir artış kaydetti. CoinMarketCap’in verilerine göre BTC, birim başına 22.621,05 dolardan işlem görüyor. 435,9 milyar dolar.

BAE

BTC 22712,00 $’dan Ticaret | Kaynak: Tradingview.com’daki BTCUSD grafiği

BAE Dünyanın Kripto Başkenti Olabilir mi?

Son birkaç yılda birçok kez, Orta Doğu ülkesi kripto para birimi operasyonları için küresel merkez olma arzusunu dile getirdi. Bu amaçla, ülke hükümeti sürekli olarak ülkedeki blockchain tabanlı işletmelerin faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlayan çeşitli politikalar uygulamaya koydu.

Şimdiye kadar, bu çabalar şu anda BAE’de faaliyet gösteren 400’den fazla aktif kripto işletmesiyle büyük bir başarı elde etti. Ayrıca, dostça bir düzenleyici çerçeve nedeniyle, Binance, OKX, BitOasis vb. dahil olmak üzere birçok borsa, ülkede faaliyet göstermek için tüm lisansları almıştır.

Ülkenin ticaret merkezi olan Dubai, Dünya Blockchain Zirvesi, Crypto Expo Dubai, CryptoFest vb. dahil olmak üzere önde gelen kripto para birimi festivallerine de ev sahipliği yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yüce hedefine ulaşmak için doğru yolda olduğu açıktır. Ülke, sürekli dolandırıcılık riski ve benzer hedeflere sahip diğer ülkelerden (örneğin Bahreyn, Katar, Mısır, vb.) artan rekabet dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya olsa da, BAE şu anda dünyanın kripto sermayesi olma yolunda önde gelen yarışmacıdır. Dünya.

Öne Çıkan Resim: Analytics Insight, Tradingview.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular