Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainAvustralya, Yasa Kapsamında Kripto Finansal Ürünleri Arayacak

Avustralya, Yasa Kapsamında Kripto Finansal Ürünleri Arayacak

Avustralyalı kripto yöneticileri, tüm kripto para birimlerini yasa kapsamında finansal ürünler olarak sınıflandırmaya ilişkin uyarılar yayınladı.

Bu duruş, Hazine Müsteşarı Yardımcısı ve Mali Hizmetler Bakanı Stephen Jones’un 22 Ocak’ta Sydney Morning Herald ile yaptığı bir röportajda ülkenin dijital varlıklara ilişkin düzenleyici çerçevesi hakkında özel bir yorum yapmasının ardından alındı.

Bir kripto yöneticisine göre, hükümetin 2023’ün sonlarında dijital varlık sektörünü düzenlemek için mevzuat getirme çabasının bir parçası olarak gerekli olacak ‘token haritalama’ getirme yolunda olduğunu kabul etti. kripto varlıklarını düzenlemenin ilk adımı olmak.

Bunu takiben Jones’un da belirttiği gibi sektör içinde bir istişare süreci gerçekleşecek. Aynı notta, hükümetin temelde bir finansal ürünle aynı özellikleri paylaşan kripto için tamamen yeni bir kurallar dizisi yapılandırmaya istekli olmadığını da belirtti.

Jones dedi ki:

Başlamak üzere olduğumuz istişare sürecinin sonuçları hakkında önceden hüküm vermek istemiyorum. Ama ben ördek gibi görünüyorsa, ördek gibi yürüyorsa ve ördek gibi ses çıkarıyorsa o zaman ördek gibi davranılması gerektiği pozisyonundan başlıyorum.

Maliye bakanı ayrıca, “Diğer madeni paralar veya diğer jetonlar, esasen yatırım ve spekülasyon için bir değer deposu olarak kullanılıyor. Onlara finansal bir ürün gibi davranılması gerektiğine dair iyi bir argüman var.”

Kripto Yönetmeliğine İlişkin Diğer Bilgiler

Bildirildiğine göre, Avustralya’nın “4 Büyük” bankası arasında yer alan Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) ve Commonwealth Bank, yasa kapsamında finansal ürünler olarak kripto para birimlerini düzenleme konusunda olumlu bir tutum sergiledi.

Stephen Jones, bir tür kripto düzenlemesinin gerekli olacağına dair “şüphe olmadığına” inanıyor. Ek olarak, mesele şu ki, hükümet finansal ürünlerle aynı doğayı paylaşan ancak hala düzenlenmemiş olan kripto varlıklarına odaklanmak istiyor.

Kripto para piyasasının önemli üyeleri de kripto varlıklara genel bir şekilde yaklaşmanın iyi bir fikir olmadığını ima ettiler.

Yönetmeliklerin Genelleştirilmesi Konusunda Yöneticiler

Blockchain ve Dijital Varlık Avukatı ve Piper Alderman Ortağı Michael Bacina şunları söyledi:

Lisanslama ve uyumluluk için açık ve kullanılabilir bir yol olmaksızın bir teknolojiyi finansal bir ürün olarak sınıflandırmaya yönelik geniş bir yaklaşım, muhtemelen daha fazla kripto işletmesini açık denizlere gönderecek ve daha fazla risk oluşturacaktır.

Aynı fikirle uyumlu olarak. Bir kripto rampası çözümleri sağlayıcısı olan Baxna’nın CEO’su Holger Arians, kripto para birimlerinin finansal ürünler olarak sınıflandırılmasıyla ilgili endişeler hakkında konuştu. Olumsuz etkiler yaratabilir ve Avustralya’nın şimdiye kadar kriptoyu benimsemede oynadığı rolde arka planda kalmasına neden olabilir.

Swyftx Kripto Borsası Baş Hukuk Müşaviri Adam Percy şunları söyledi:

İşin püf noktası, iyi yönetilen yerel dijital varlık işlerini düzenlemeden ve insanları daha az katı kontrol ve dengelere tabi olan off-shore borsaları kullanmaya zorlamadan tüketicileri korumaktır.” kapanış

Bir Kripto borsası olan BTCMarkets’in CEO’su Caroline Bowler, aşırı düzenlemenin Avustralya’nın uluslararası rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyeceği fikriyle aynı fikirde.

Ayrıca, dijital varlık sektörü lobi grubu Blockchain Australia, geçen yıl Federal Hazine’ye bu yaklaşıma katılmadığını söylemişti.

Tüm dijital varlıkların finansal ürün olarak değerlendirilmesi durumunda sektöre yatırımda sorunlar yaşanabileceği ve bunun da sektörde istihdam kaybına yol açabileceği kanısındaydı.

Avustralya’nın Düzenleme Sürecini Hızlandırması Gerekiyor

Yeni Güney Galler Liberal Senatörü Andrew Bragg, hiçbir çerçeve geliştirilmediği için hükümetin kripto düzenlemesine öncelik vermediğini belirtti.

Ayrıca, dijital varlık firmaları için bir lisanslama rejimi içeren özel bir üye faturası sağladı. Tüketicileri korumak için düzenlemeleri bir an önce yürürlüğe koymanın önemini vurguladı.

Alıntı yaptı:

Tekrar bir FTX etkinliğimiz olsaydı, bu hizmetleri sağlayan pazarların lisanslı olduğundan emin olmak istersiniz.

Kripto
Bitcoin, bir günlük grafikte 22.800 $ olarak fiyatlandırıldı | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

UnSplash’tan Öne Çıkan Görüntü, TradingView.com’dan Grafik

RELATED ARTICLES

Most Popular