Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainArjantin FIFA Dünya Kupası 2022'yi Kazandı, Ancak Taraftar Tokenları Zor Kazandı

Arjantin FIFA Dünya Kupası 2022’yi Kazandı, Ancak Taraftar Tokenları Zor Kazandı

Arjantin, FIFA Dünya Kupası 2022 finalini kazandı, ancak bu olayın ardından milli takımın taraftar jetonu fiyatı düştü.

Arjantin Taraftar Tokenı 24 Saatte %40’tan Fazla Düştü

FIFA Dünya Kupası’nın bu yılki edisyonu, Arjantin’in finalde Fransa’yı penaltılarla yenerek futbolun (futbol) en prestijli ödülünü eve götürmesiyle dün sona erdi. Her dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası, her kıtanın en güçlü milli takımları tarafından yarışır ve gezegendeki en popüler spor etkinliği olarak kabul edilir. En son 2022 turnuvasına Katar ev sahipliği yaptı.

Arjantin’in galibiyeti, ülkenin rekabetteki son zaferinden 36 yıl sonra ve iki son kalp kırıklığıyla geldiği için tarihi bir galibiyet. Koşuyu daha da efsane yapan ise Lionel Messi’nin kupayı kazanmak için son şansı olmasıydı. Pek çok kişi tarafından sporu şereflendirmiş en büyük kişi olarak kabul edilen Messi, daha önce kupa kabininde sadece Dünya Kupası’nı kaçırıyordu.Arjantin Dünya Kupası Galibiyeti

Lionel Messi celebrating with the FIFA World Cup 2022 trophy | Source: FIFA

Bununla birlikte, anlatılarla dolu bir galibiyete rağmen, Arjantin Futbol Federasyonu Taraftar Tokeni (ARG) geçtiğimiz gün ciddi bir darbe aldı. “Taraftar Jetonları”, spor takımlarının taraftarlarıyla etkileşimi artırmak için blok zincirinde bastığı dijital varlıklardır. Taraftarlar bu jetonlarla takımla ilgili bazı kararlarda yer alabilir, çeşitli ödüller kazanabilir ve özel deneyimlere erişebilir.

Arjantin taraftar jetonunu geçen yıl piyasaya sürdü ve bunu yapan ilk milli takım oldu. Yazım sırasında ARG, son 24 saatte %40,4 düşüşle 3,3 dolar civarında işlem görüyor. Aşağıdaki grafik, kriptonun değerindeki son eğilimi göstermektedir.

Arjantin Fan Token Fiyat Grafiği

Looks like the value of the asset has sharply dropped today | Source: ARGUSD on TradingView

Taraftar jetonları belirli bir takıma bağlı olduğundan, takımın spordaki performansının jeton fiyatını etkilemesi doğaldır. Ayın başlarında turnuvanın yarı finalinde ülkenin Hırvatistan’ı yenmesi, varlığın keskin bir şekilde toparlanmasına ve 7 doların üzerinde bir zirve yapmasına yol açtığından, Arjantin’in ARG’sinde de durum farklı değildi.

Final gününde fiyat biraz düşmüştü ama hala 6 dolar civarında dalgalanıyordu. Ancak, Arjantin’in Fransa’ya karşı kazandığı zaferin ardından ARG sert bir düşüş yaşadı ve 3 doların altına düştü. O zamandan beri, token 3 dolar seviyesinin üzerine çıktı, ancak hala finalden önceki değerinin neredeyse yarısı. Görünüşe göre Arjantin’in zafer anı, bazılarının beklediği gibi bir yükseliş olayı değil, daha çok bir “haber satma” olayıydı.

Unsplash’tan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafik
RELATED ARTICLES

Most Popular