Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainApple, Üçüncü Taraf iOS Uygulamalarına İzin Verecek, NFT'lerden Yarar Sağlayabilir

Apple, Üçüncü Taraf iOS Uygulamalarına İzin Verecek, NFT’lerden Yarar Sağlayabilir

Çok uluslu teknoloji devi Apple, üçüncü taraf kaynaklardan iOS uygulamalarının yüklenmesine izin vermeyi planlıyor. Hareket, Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasasına tepki olarak kabul edildi.

Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası artık teknoloji şirketlerinin 2024 yılına kadar kısıtlamalara tamamen uymasını gerektiriyor. Sonuç olarak, yazılım mühendisleri ve servis çalışanlarının Apple platformunun temel öğelerini açmaya çalıştıkları bildiriliyor. Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın yeni kuralları uyarınca Avrupalı ​​müşteriler, Apple’ın kendi App Store’unun ötesindeki alternatif uygulama pazarlarını indirebilecek. Bu, kullanıcıların Apple’ın %30’luk komisyonlarını ve uygulama kısıtlamalarını atlatacak uygulamaları indirmelerine izin verecektir.

Apple’ın “duvarlı bahçe” ekosistem tasarımı, ekosistem iOS uygulama ve hizmet satışlarında %30’a varan komisyon aldığından, hem içerik oluşturucularda hem de kullanıcılarda hoşnutsuzluğa neden olmuştu. Yeni yasaya uymak için, üçüncü taraf kaynaklardan ve pazar yerlerinden harici uygulamalara yönelik desteğin yalnızca Avrupa’da başlaması bekleniyor. Ancak bu işlevsellik, bu ülkelerin aynı düzenlemeleri benimseyip benimsememesine bağlı olarak diğer bölgelere genişletilecektir.

NFT’ler ve Kripto Değişimden Nasıl Fayda Sağlar?

Teknoloji şirketi ekosistemini açmayı planladığından, bu, NFT’ler etrafında oluşturulan uygulamalara fayda sağlayabilir ve ayrıca mobil kripto ödemelerinin kapsamını genişletmeye yardımcı olabilir. Şu anda şirketin, daha önce de belirtildiği gibi yine yüzde 30 komisyona tabi olan, kullanıcıları uygulama içi satın alımlar yapmaya zorlayan NFT uygulamaları için katı kuralları var.

Tanınmış bir kripto platformu olan Coinbase Wallet, Apple’ın Coinbase Wallet’tan tüm NFT işlemlerini devre dışı bırakmasını istemesi nedeniyle teknoloji devinin uygulamanın yayınlanmasına izin vermediğini belirtti. Devre dışı bırakma, gas ücretinin %30’unun uygulama içi satın alımlarla tahsil edilmesini sağlamak için gerçekleşti.

Coinbase yaptığı açıklamada, bunun “NFT’lere tüketici yatırımı ve kripto ekosistemindeki geliştirici yeniliği pahasına karlarını korumak için yeni politikalar” ile sonuçlanacağını söyledi.

Şimdi, değişiklikler uygulanırsa, geliştiricilerin uygulamaları NFT’ler etrafında oluşturması daha kolay ve zahmetsiz hale gelir ve bu da iPhone’lar ve iPad’ler gibi Apple cihazları aracılığıyla yapılan kripto ödemelerini kolaylaştırır.

Apple, iOS 17 Yazılım Güncellemesine Bu Özelliği Dahil Edebilir

Teknoloji devi, geliştiricilerin hala Apple’ı içermeyen uygulamalara alternatif ödeme sistemleri kurmasına izin veren Yasanın bir bölümüne uyup uymayacağına hala karar veriyor. Bu uygulanmazsa, geliştiriciler Apple’ın kendi ödeme kurulumunu kullanmak zorunda kalacak.

Ancak geliştiricilere izin verilirse, değişiklik iPhone ve iPad uygulamaları aracılığıyla kripto harcamayı çok daha kolay hale getirecek. Apple şimdi bu özelliği iOS 17 yazılım güncellemesine dahil etmeyi planlıyor. Bu güncellemenin bu sonbaharda piyasaya sürülmesi gerekiyor, ancak yine de tipik yıllık yayın planına bağlı.

RELATED ARTICLES

Most Popular