Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainApple Neden Bu NFT Özelliğini Coinbase Cüzdanından Engelledi?

Apple Neden Bu NFT Özelliğini Coinbase Cüzdanından Engelledi?

Bu projenin arkasındaki ekibe göre, büyük teknoloji devi Apple önemli bir bileşeni engelledi Coinbase Cüzdanından. Kripto şirketi, resmi Twitter tanıtıcısı aracılığıyla, iOS kullanıcılarının uygulamalarıyla değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gönderemeyeceğini söylüyor.

Bu duyuru, Apple Store politikalarıyla ilgili bir dizi şikayetin sonuncusudur. Coin Wallet, büyük teknoloji şirketinin en son sürümlerindeki özelliği kasıtlı olarak engellediğini iddia ediyor. Proje, uygulamadaki NFT işlemlerini devre dışı bırakana kadar uygulama engellenmiş olarak kalacaktır.

Ethereum ETH ETHUSDT Apple Coinbase
ETH’nin fiyatı günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: ETHUSDT Ticaret Görünümü

Apple, Coinbase ve Crypto’ya Karşı Çıkıyor

Apple, mağazasının şartları nedeniyle Coinbase Wallet’ın son sürümünü engellemeye karar verdi. Kullanıcılar, bu uygulama platformunda şirketin Uygulama İçi satın alma sistemi ile yapılan ödemelerin bir yüzdesini ödemelidir. Büyük teknoloji şirketi, Coinbase’in NFT özelliği ile aynı mantığı uyguluyor. Projenin arkasındaki ekip şunları söyledi:

Apple’ın iddiası, NFT’leri göndermek için gereken gas ücretlerinin, gas ücretinin %30’unu alabilmeleri için Uygulama İçi Satın Alma sistemi aracılığıyla ödenmesi gerektiğidir. NFT’lerin ve blok zincirlerin nasıl çalıştığını anlayan herkes için bu kesinlikle mümkün değil. Apple’ın tescilli Uygulama İçi Satın Alma sistemi kriptoyu desteklemiyor, bu yüzden denesek bile uyum sağlayamadık.

Karar Coinbase ve kullanıcılarının kafasını karıştırdı. Apple, blockchain tabanlı bir ödeme çözümü uygulayana kadar, uygulama engellenmiş olarak kalabilir ve bu da insanların bu dijital varlıklarla işlem yapma kapasitesini sınırlayabilir.

Cüzdan, Twitter hesabında Apple’ın kullanıcılardan kâr elde etmeye çalıştığını iddia ederek kararını kınadı. Proje, bir hizmet sağlayıcıdan gönderilen her e-postadan bir ücret tahsil etmek için önlemi karşılaştırdı.

Ayrıca karar, kullanıcıların NFT’lerini ve dijital varlıklarını geri çekme kapasitelerini olumsuz etkileyebilir. Karar değişene kadar kullanıcıların varlıkları büyük olasılıkla cüzdanlarında bloke edilecek. Projenin arkasındaki ekip şunları ekledi:

Apple, bu NFT’yi başka cüzdanlara aktarmayı veya arkadaşlarınıza veya ailenize hediye etmeyi çok daha zorlaştırdı. Basitçe söylemek gerekirse, Apple, NFT’lere yapılan tüketici yatırımı ve kripto ekosistemindeki geliştirici yeniliği pahasına karlarını korumak için yeni politikalar getirdi.

Bu İlk Kez Olmuyor mu?

Birkaç gün önce Twitter CEO’su Elon Musk, büyük teknoloji şirketine reklamlarını platformdan çekmesi çağrısında bulundu. Apple’ın Twitter’ı App Store’dan kaldırmayı düşündüğü iddia edildi.

O sırada Musk, Apple’ın “Amerika’da ifade özgürlüğünden nefret edip etmediğini” sormuştu. ve kripto projesi LBRY, şirketteki deneyimleriyle yanıt verdi. 2021’de bu proje “bazı arama terimlerini filtrelemek” veya App Store’dan kaldırılma riskini almak zorunda kaldı.

Bu yazının aktarıldığı kadarıyla Apple’ın kararla ilgili resmi bir açıklaması bulunmuyor. Ekip, önlemin Apple’ın bir ihmali olduğunu düşünüyor, ancak şirketin geçmişte benzer kararlar aldığına dair bir kaydı var. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kararla ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular