Pazar, Ocak 29, 2023
Ana SayfaBlockchainAlameda, 2021'de 1 Milyar Dolarlık Ticaret Kaybını Karşılayarak FTX'i Kurtardı

Alameda, 2021’de 1 Milyar Dolarlık Ticaret Kaybını Karşılayarak FTX’i Kurtardı

FTX’in çöküşü, para çekme işlemlerini durdurup iflas başvurusunda bulunduktan sonra piyasayı kargaşa içinde bıraktı. FTX dışında başka firmalar da borsadaki fon kaybı nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.

Dosyalama sırasında kripto piyasası, firmanın operasyonlarını yönetmek için uygun bir yapıya sahip olmadığını öğrendi. Bu nedenle birçok üst düzey oyuncu, borsa yönetimi nedeniyle düşüşü ilan etti. Ayrıca SBF, kötü yönetime işaret ederek müşterilerinin mal varlığını onların bilgisi dışında kullandı.

Ancak SBF, Alameda Research’ü FTX’in sorunlarından korumaya çalışırken konu ilginç bir hal alıyor. Alameda, borsanın iflasından önce FTX’ten toplam 204 milyon $ çekmek için harekete geçti ve kendisini kazadan korudu.

Sam Bankman-Fried daha önce iki firmanın birlikte faaliyet gösterdiğini yalanlamıştı. Ancak son raporlar, hem Alameda hem de FTX’in birbiriyle senkronize olduğunu ortaya koydu.

2021’de FTX’e Alameda Yardımı Açıklandı

SBF, Alameda Research ile ortak operasyonları reddederken, davayla ilgilenenler işbirliğini ifşa ediyor. Araştırmalar, Alameda’nın bir zamanlar 2021’de SBF liderliğindeki kripto borsası için 1 milyar dolarlık bir zararı karşıladığını ortaya çıkardı.

Kurtarma paketinin ayrıntıları, FTX’in bir müşterinin kaldıraçlı ticaretinin kötüye gitmesi nedeniyle kayıplarla karşı karşıya kalmasıdır. Ne yazık ki, onu kayıplardan koruyacak olan FTX arabellekleri başarısız oldu. Belirsiz jeton, hayal edilemez bir fiyat artışı kaydeden ancak bunu sürdüremeyen MobileCoin’di.

MobileCoin fiyatı Nisan 2021’de 6 dolardan 70 dolara fırladı. Ardından, kısa bir süre sonra kripto çöktü ve kendisine karşı büyük ölçüde borçlanan bir tüccar için büyük bir kayba neden oldu. Sonuç olarak FTX borsası, Alameda’nın kurtarılmasına yol açan milyonlarca kayıpla karşı karşıya kaldı.

Rapor, Alameda'nın 2021'de 1 Milyar Dolarlık Ticaret Kaybını Karşılayarak FTX'i Kurtardığını Öneriyor
Görüntü Kaynağı: Cryptoslate

SBF’nin kripto borsası, kripto borsaları arasında standart bir uygulama olduğu için tüccarın MobileCoin ile kaldıraç kullanmasına izin verdi. Genellikle, kaldıraç sunan borsa kullanıcıları, kaldıraçlı pozisyonlar için varlıklarını teminat olarak kullanırlar.

Varlığın değeri düşerse, borsa paralarını geri almak için pozisyonları kendisi tasfiye eder. Ancak MobileCoin’in düşüşü, FTX’in maliyetleri karşılamasını sağlamak için çok düşüktü.

FTX Son Çare Olarak Alameda’ya Döndü

MobileCoin’in çökmesi, SBF’nin kripto borsası için yüz milyonlarca dolarlık kayba yol açtı. Ancak Alameda firmayı kurtarmak için devreye girdi. Eylem, FTX’in kardeş şirketinin fon sıkıntısı sırasında son çare olduğunu gösteriyor.

Birçok kişi, SBF’nin Alameda ve FTX’in bağımsız olarak faaliyet gösterdiği iddialarına katılmamaktadır. Firma krizde diğerini kurtaracağına göre, eski CEO’nun Alameda’nın nasıl çalıştığını bilmediği iddialarının yalan olduğu ortadadır.

SBF, Kasım ayında yaptığı bir röportajda, Alameda Research’ün iflasından önce FTT ile milyarlarca dolar değerinde kaldıraçlı bir pozisyona sahip olduğunu belirtti. Ancak ne yazık ki borsa, FTT’nin çökme hızı nedeniyle onu tasfiye edemedi.

Rapor, Alameda'nın 2021'de 1 Milyar Dolarlık Ticaret Kaybını Karşılayarak FTX'i Kurtardığını Öneriyor
Tradingview.com’da FTT fiyatı 1,36 l FTTUSDT’ye düştü
Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com
RELATED ARTICLES

Most Popular