Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaBlockchainABD'li Politikacılara FTX: Bize Parayı Geri Verin, Yoksa...

ABD’li Politikacılara FTX: Bize Parayı Geri Verin, Yoksa…

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, bir keresinde insanlara pek çok kişinin nereden geldiğini merak ettiği çok miktarda para dağıttı. Bu kişiler arasında, kamu hizmetinde güçlü kişiler ve düzenli kişiler de vardı, özel sektörde zaten maddi durumu olan kişiler de cabası.

Eşantiyonlar için yüz milyonlarca dolardan bahsediyoruz. Rüşvet parası mıydı? Hediye? Veya hayır kurumu gibi iyi bir amaç için mi?

Kimin umurunda?

Politikacılara on milyonlarca dolarlık kampanya katkıları yağdırdı. Alıcılar onu kollarını açarak karşıladılar ve sustular.

2023’e hızlı ileri sarın. Parti bitti. Ve FTX tüm parayı geri istiyor.

FTX, Benjamins’i Geri İstiyor

İflas eden kripto borsası Pazar günü yaptığı basın açıklamasında, FTX’in eski bağış alıcılarına bağışlanan fonların iade edilmesini isteyen “gizli mektuplar” gönderdiğini söyledi.

Bir basın kuruluşu, “FTX Borçluları, FTX Borçluları, Samuel Bankman-Fried veya FTX Borçlularının diğer görevlileri veya müdürleri tarafından veya onların talimatıyla yapılan katkıların siyasi figürlerine, siyasi eylem fonlarına ve diğer alıcılara gizli mesajlar gönderiyor.” yayın kısmen okundu.

Duyuruya göre, alıcıların 28 Şubat 2023’e kadar FTX Borçlularına “bu tür fonları iade etmeleri” gerekiyor. Hareket, FTX’in Aralık ayında fon alıcılarına parayı gönüllü olarak geri ödemeleri için bir çağrı yayınlamasının ardından geldi.

Daha önce, aynı alacaklılar, Bankman-Fried’in siyasi amaçlara 93 milyon dolar bağışladığını hesaplamıştı. Basın açıklamasına göre, paralar serbestçe iade edilmezse, borçlular faiz artı geri ödemeye zorlamak için yasal işlem başlatma “hakkını saklı tutar”.

Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried. Image: EuroNews

Politik Bağışları Geri Almak

FTX’in 30 yaşındaki eski CEO’su Bankman-Fried, 2020 ile 2022 yılları arasında Demokratların en büyük ikinci bağışçısı oldu ve partinin seçim kampanyalarına 37 milyon dolardan fazla para sağladı.

Açık Sırlar, FTX Dijital Piyasalar Eş CEO’su Ryan Salame’nin aynı dönemde Cumhuriyetçi adaylara yaklaşık 20 milyon dolar katkıda bulunduğunu gösterdi.

Şimdi, “unusual_whales” tarafından bağışlanan paranın alıcılarının listesinin olduğu bir tweet:

Twitter kullanan Kane Vato, listeye şu yorumu yaptı:

Başka bir Twitter kullanıcısı, DrinkWater, şunları söyledi:

FTX ayrıca kripto para borsası ve Bankman-Fried’in hayır kurumlarına bağışladığı milyonlarca doları geri almaya çalıştı, ancak fonların bir kısmının halihazırda harcanmış olduğu düşünülürse bu zor olabilir.

Görünüşe göre FTX, politikacılardan aldığı katkılara ek olarak Floridalı öğrencilere burs olarak bağışladığı parayı geri almaya çalışıyor.

Federal hükümet, Bankman-Fried’in tüketici parasını kampanya katkıları, emlak alımları ve risk sermayesi yatırımları için kötüye kullandığını iddia ediyor. Çok sayıda dolandırıcılık ve komplo suçlamasına rağmen masumiyetini korudu.

Bankman-Fried, geçen ay bir New York federal mahkemesinde dolandırıcılık, komplo, kampanya finansman yasasını ihlal etme ve kara para aklama iddialarından suçsuz olduğunu kabul etti.

Günlük grafikte kripto toplam piyasa değeri 1 trilyon dolarda | Grafik: TradingView.com

Bankman-Fried şu anda ailesinin Kaliforniya’daki evinde ayak bileğine dijital bir monitör takılı halde ev hapsinde tutuluyor.

Suçlandığı sekiz suçtan herhangi birinden hüküm giyerse, denetimli serbestlik seçeneği olmaksızın federal hapishanede ömür boyu hapisle karşı karşıya kalır.

Bu arada FTX’in yeni CEO’su John Ray III, borsanın geri yüklenebileceğini belirtti. Şirketin çöküşüne rağmen, toparlanma umudundan vazgeçmedi ve başarısız olan işe yeni bir soluk getirmek için mümkün olan her şeyi yaptı.

Lawyer Monthly’den öne çıkan görsel

RELATED ARTICLES

Most Popular